Mieszkania coraz bardziej dostępne

Data: 19-11-2013 r.

Z roku na rok rośnie powierzchnia mieszkania, którą można kupić za przeciętne wynagrodzenie. Na początku 2008 r. było to średnio 0,48 mkw, a obecnie już  0,74 mkw., czyli o ponad 54% więcej. Dzięki wzrostowi wynagrodzeń i spadkowi cen teoretyczny czas po jakim można kupić pięćdziesięciometrowe mieszkanie spadł z 8 lat i 8 miesięcy do 5 lat i 7 miesięcy.

Idealna sytuacja dla kupujących to jednoczesny wzrost wynagrodzenia oraz spadek kosztów zakupu mieszkania. W takich momentach rośnie powierzchnia lokalu na jaki może sobie pozwolić kupujący.

Mimo znacznych wahań (zwłaszcza w każdym grudniu) widać, że przeciętne wynagrodzenie rośnie systematycznie. W styczniu 2008 r. wynosiło niecałe 2 970 PLN. We wrześniu br. było to już 3 771 PLN. Wzrosło więc aż o 27%.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw

Źródło: Expander na podst. danych GUS

Obecnie mieszkania się znacznie tańsze niż kilka lat temu. W styczniu 2008 r. średnia cena wynosiła 6 207 PLN, a obecnie już tylko 5 157 PLN. Daje to spadek o prawie 17%. Trzeba jednak dodać, że w ostatnich miesiącach widać nieznaczny wzrost cen.

Dostępność mkw. mieszkania za przeciętną pensję

Średnia liczona wg cen w 15 miastach (Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Olsztyn, Opole, Białystok, Katowice).

Źródło: Expander na podst. danych GUS oraz cen mieszkań na portalu Szybko.pl.

W 2008 r. za przeciętną pensję można było kupić 0,48 mkw., czyli niecałe pół metra kwadratowego. Obecnie średnia pensja wystarcza na 0,74 mkw. Oznacza to, że teoretyczny czas jaki jest potrzebny na zakup mieszkania o powierzchni 50 mkw. skrócił się z 8 lat i 8 miesięcy do 5 lat i 7 miesięcy.

Sam okres oszczędzania na mieszkanie (np. 5 lat i 7 miesięcy) jest oczywiście nierealny. Po pierwsze dlatego, że nikt nie może sobie pozwolić na odłożenie całej pensji na zakup mieszkania. Po drugie, przedstawione wyliczenia dotyczą wynagrodzenia brutto, natomiast „do ręki” czy na konto Polaka zarabiającego przeciętne wynagrodzenie wpływa znacznie mniej pieniędzy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25137 )
Array ( [docId] => 25137 )