Umowa przedwstępna – zabezpieczenie transakcji na rynku nieruchomości

Data: 07-11-2013 r.

Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zdarzeniami w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości warto podpisać umowę przedwstępną, mimo że nie jest ona obowiązkowa. Warto rozważyć podpisanie takiej umowy w formie aktu notarialnego.  

Przedmiotem umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości jest zobowiązaniem stron (kupującego i sprzedającego) do zawarcia umowy sprzedaży na warunkach i w terminie wskazanych w umowie. Warto zawrzeć taką umowę w formie aktu notarialnego (chociaż nie ma takiego obowiązku), gdyż z zachowaniem tej formy wiązać się będzie uprawnienie do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej na drodze postępowania sądowego.

Umowa przedwstępna potrzebna przy kredycie hipotecznym


Umowa wiąże zarówno sprzedających, jak i kupujących. Przy zakupie mieszkania na kredyt umowa przedwstępna jest istotna, gdyż często to na jej podstawie bank uruchamia proces kredytowy. W przeciwnym wypadku nie jest obligatoryjna.

Z deweloperem wystarczy umowa deweloperska


W większości przypadków zakupu mieszkania od dewelopera umowa przedwstępna także nie jest potrzebna, gdyż jej funkcję spełnia tzw. umowa deweloperska, która w świetle ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 roku (tzw. ustawy deweloperskiej), musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa określa kluczowe elementy przyszłego kontraktu, często na długo przed jego zawarciem. Możliwe jest np. nawet na rok przed zakupem mieszkania zobowiązanie jego właściciela do sprzedaży po określonej cenie i w określonym terminie. Oczywiście pod warunkiem, że sprzedający godzi się na umówione warunki.

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego – wady i zalety
Wady Zalety
Niezbędna jest wizyta u notariusza Możliwość skutecznego dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej w sądzie
Wyższe koszty Możliwość ujawnienia roszczeń kupującego w księdze wieczystej nieruchomości
Utrudnia wycofanie się z umowy (działa to wobec obu stron) Szanse błędów lub braków w umowie są mniejsze niż w umowie przygotowanej samodzielnie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25132 )
Array ( [docId] => 25132 )