Od 2014 roku tylko młodzi zaoszczędzą na przebudowie domu

Data: 09-10-2013 r.

Do końca 2013 roku można jeszcze dokonać zakupu materiałów budowlanych z możliwością ubiegania się o zwrot VAT w przypadku budowy i remontu domu lub mieszkania. Od 2014 r. budowlano-remontowa ulga podatkowa będzie przysługiwała tylko osobom do 36. roku życia.

Na obecnych zasadach ulgę budowlano-remontową można wykorzystać jeszcze przez niespełna 3 miesiące. Później zwrot części VAT będzie przysługiwał tylko osobom do 36. roku życia pod warunkiem budowy domu lub adaptacji budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne.

 

Dzięki możliwości zwrotu części VAT można znacznie zmniejszyć koszty remontu lub budowy. Obecnie maksymalne limity wynoszą ok. 14 tys. zł (w przypadku inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę) i ok. 35 tys. zł (gdy inwestycja takiego pozwolenia wymaga). Maksymalne limity można było do tej pory wykorzystywać przez 5 lat, począwszy od dnia złożenia pierwszego wniosku w tej sprawie (możliwe jest składanie ich raz w roku).

Wydatki na materiały budowlane muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi na osobę fizyczną, a same materiały muszą znajdować się w wykazie materiałów budowlanych, które kwalifikują się do zwrotu. Wraz z fakturami w urzędzie skarbowym należy złożyć wypełniony druk VZM-1.

Od 2014 r. ulga tylko dla młodych

Projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania zakłada jednak likwidację ulgi w tym kształcie. Podatnicy w dalszym ciągu będą mieli prawo składać wnioski o zwrot VAT aż do 2018 r., ale tylko dotyczące materiałów, za które faktury zostaną wystawione do końca grudnia 2013 roku.

Zwrot VAT będzie możliwy także w przypadku faktur wystawionych po 1 stycznia 2014 r., ale ulga z tego tytułu nie będzie przysługiwała już wszystkim, tylko osobom do 36. roku życia.

Poza tym obejmie tylko zwrot wydatków na materiały budowlane wykorzystane przy inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę (ale wydanej już w 2014 r.). Oznacza to, że nie będzie można ubiegać się o zwrot VAT w związku z remontem. Powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego (powstałego w wyniku rozbudowy budynku mieszkalnego bądź przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne) lub domu nie będzie mogła przekraczać odpowiednio 75 mkw i 100 mkw (85 mkw i 110 mkw, gdy osoba starająca się o zwrot w dniu wydania pozwolenia na budowę wychowywała przynajmniej troje dzieci).

Oprócz tego ubiegający się o zwrot w dniu złożenia wniosku o zwrot wydatków nie może być właścicielem domu lub mieszkania, nie może mu także przysługiwać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (za wyjątkiem domu lub mieszkania, którego dotyczy zwrot VAT).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25122 )
Array ( [docId] => 25122 )