Ostatnia szansa by otrzymać zwrot VAT za budowę i remont

Data: 02-12-2013 r.

Zwrot VAT za materiały budowlane będzie przysługiwał wyłącznie za faktury wystawione do końca roku. Można odzyskać 14 tys. za remont i 33 tys. zł w przypadku budowy domu. Od 2014 r. z ulgi podatkowej będą mogli korzystać tylko niektórzy.  

W związku ze zmianami, nie będzie można uzyskać zwrotu VAT-u za materiały budowlane od faktur wystawionych po 31 grudnia 2013 r. Wciąż jednak będzie można odliczać VAT od faktur wystawionych przed tą datą, a w przypadku faktur wyciągniętych w latach 2012 – 2013 będzie na to całe 5 lat.

Możliwość odliczenia podatku VAT od faktur wystawianych po nowym roku zachowają osoby do 35 roku życia, które kupione materiały wykorzystają do adaptacji lokalu niemieszkalnego na cele mieszkalne o powierzchni nie przekraczającej 75 m2 lub budowy domu do 100 m2. Dla rodzin z trójką dzieci limit zostanie podwyższony o 10 m2.

Osoby, które zdecydują się skorzystać z takiej możliwości zwrot otrzymają w przeciągu 25 dni od daty doręczenia decyzji o jego przyznaniu (decyzja wydawana tylko w niektórych przypadkach) lub w przeciągu czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku – wnioski z reguły zatwierdzane są automatycznie.

Osoby, które chcą jeszcze przed końcem roku zakupić materiały budowlane objęte zwolnieniem, mogą zapoznać się z ich listą zamieszczoną na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Do zwrotu kwalifikują się m.in. drzwi i ościeżnice, płytki ceramiczne, cement oraz kotły centralnego ogrzewania. Odróżnić należy przy tym wydatki poniesione na wykonanie zmian np. w piwnicy czy garażu – na nie podobnie jak za usługi remontowo – budowlane zwrot VAT nie przysługuje.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33207 )
Array ( [docId] => 33207 )