Ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi meldunkowej 

Data: 31-10-2013 r.

Nieruchomości kupione w 2008 r. korzystają z tzw. ulgi meldunkowej, dzięki czemu można nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania. Ale uwaga – te preferencja podatkowa obowiązuje tylko do końca tego roku.  

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania płaci się według stawki 19%, a warunkiem koniecznym jest, aby ten dochód w ogóle powstał. Z uwagi na zmiany cen nieruchomości może zdarzyć się tak, że sprzedaż mieszkania nie wygeneruje dochodu, czyli podatku płacić nie trzeba będzie i to bez względu na datę zakupu nieruchomości.

Kto może jeszcze skorzystać z ulgi

 

Jeśli natomiast dochód powstanie, będzie podlegał opodatkowaniu stawką 19% i nie jest łączony z dochodami uzyskanymi z innych źródeł (np. ze stosunku pracy). W latach 2007-2008 obowiązywała tzw. ulga meldunkowa, która umożliwia zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania. Aby skorzystać ze zwolnienia (powszechnie nazywanego ulgą) należy udowodnić, że przed datą sprzedaży było się zameldowanym w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.
Zwrot „przed datą sprzedaży” jest tu pojęciem szerokim i może dotyczyć sytuacji, w której ktoś wiele lat temu był zameldowany w mieszkaniu rodziców, potem je odziedziczył, a teraz sprzedaje. Osoby spełniające ten warunek powinny złożyć w odpowiednim dla siebie urzędzie skarbowym oświadczenie (napisane samodzielnie, brak bowiem urzędowego formularza).

Ważny okres zameldowania


Osoby, które kupiły mieszkanie w 2008 roku (bez względu na to, czy na początku czy na końcu) i sprzedają je w 2013 roku, mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, o ile przed sprzedażą przez co najmniej rok były w tym mieszkaniu zameldowane.
Od 1 stycznia 2014 r. ulga meldunkowa straci prawo bytu, bo od końca jej obowiązywania (31 grudnia 2008 r.) minie ponad pięć lat, nie będzie więc już mieszkań kupionych w latach 2007-2008 i sprzedanych przed upływem pięciu lat.
Jeśli ktoś sprzedaje z zyskiem mieszkanie, w którym zameldowany nie był, to warto rozważyć poczekanie do początku 2014 r., wówczas podatku nie będzie trzeba płacić, gdyż upłynie pięć lat od zakupu i uzyskana ze sprzedaży kwota nie będzie w ogóle stanowiła przychodu podatkowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25131 )
Array ( [docId] => 25131 )