Sprawdzenie długów spadkodawcy w BIK przed przyjęciem spadku

Data: 08-11-2013 r.

Przyjęcie spadku może oznaczać obowiązek spłacenia kredytów zaciągniętych przez zmarłego. W ustaleniu wysokości długów pomoże spadkobiercom Biuro Informacji Kredytowej. Na decyzję o przyjęciu spadku, spadkobiercy mają 6 miesięcy.

Rosnąca popularność pożyczania sprawia, że coraz częściej pojawia się ryzyko, że dziedziczenie zakończy spłatą góry długów zmarłego. Dlatego przed przejęciem spadku należy sprawdzić jego stan.

W zależności od powziętych informacji spadkobiercy mają trzy możliwości podejścia do spadku:

  • Mogą przyjąć spadek wprost – wówczas odpowiadają całym odziedziczonym majątkiem jak i swoim za zobowiązania wynikające ze spadku,

  • Mogą też przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiedzialność spadkobierców zostanie ograniczona do wysokości odziedziczonego majątku. W tym przypadku wcześniej dokonuje się spisu przedmiotów oraz praw wchodzących w skład spadku jak i zobowiązań,

  • Lub odrzucić spadek, czyli nie przyjąć zobowiązań, ale również majątku i praw wynikających ze spadku.

Sytuację finansową zmarłego poznamy w BIK

Nawet jednak, gdy już spadek został przejęty wprost i wydaje się, że wszystko o sytuacji finansowej zmarłego wiadomo, warto dla pewności zwrócić się do BIK o udzielenie informacji o spadkodawcy.

W BIK mieszczą się informacje dotyczące klientów 98% instytucji bankowych w Polsce. W raporcie znajdą się dane o bieżących zobowiązaniach zmarłego z kwotami należnymi konkretnym bankom i SKOK-om.


Tagi: spadek, kredyt, bik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 25134 )
Array ( [docId] => 25134 )

Array ( [docId] => 25134 )