Audyt zewnętrzny – jak i gdzie znaleźć dobrego weryfikatora

Autor: Dorota Rosłoń
Data: 27-04-2016 r.

Firmy zajmujące się recyklingiem i eksportem odpadów opakowaniowych same muszą wybrać weryfikatora środowiskowego, który przeprowadzi u nich audyt. Czasu zostało jeszcze trochę, ale już teraz warto poszukać kompetentnych osób. 

Przedsiębiorcy, którzy poddają recyklingowi (lub innym procesom odzysku) ponad 400 Mg odpadów opakowaniowych, oraz ci, którzy eksportują lub dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy więcej niż 400 Mg takich odpadów rocznie, muszą przejść audyt zewnętrzny. Audyty za 2016 rok trzeba przeprowadzić do 30 kwietnia 2017 r. Audytora wybiera sam przedsiębiorca i to on ponosi wszystkie koszty z tym związane.

Kto może być audytorem

 

Czynności kontrolne może wykonać tylko akredytowany weryfikator środowiskowy (EMAS). Organem uprawnionym do wydawania takich akredytacji jest Polskie Centrum Akredytacji. Wykaz akredytowanych weryfikatorów można znaleźć na stronie internetowej PCA: http://www.pca.gov.pl.

Obecnie w Polsce akredytację posiada tylko około 10 podmiotów i są to podmioty instytucjonalne. Istnieją jednak szanse, że do 30 kwietnia przyszłego roku, liczba akredytowanych weryfikatorów wzrośnie. Program akredytacji weryfikatorów EMAS uznaje akredytację zarówno weryfikatorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych, a to oznacza, że o akredytację mogą starać się zarówno jednostki certyfikujące, jak i osoby fizyczne. Wiele podmiotów prowadzi już szkolenia na weryfikatorów EMAS zgodnie z wymogami stawianymi przez PCA.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze audytora

Jeśli chcemy zaprosić audytora do firmy, najpierw należy poprosić o przedstawienie certyfikacji i sprawdzić na jaki zakres certyfikacja została wystawiona (oznaczenie weryfikatorów EMAS to PL-V-…) oraz na jaki okres została ona wydana – czyli czy jest jeszcze aktywna. Status akredytacji oraz aktualność zakresu akredytacji można potwierdzić na stronie internetowej PCA www.pca.gov.pl.

Dorota Rosłoń, specjalistka z zakresu ochrony środowiska, wieloletnia redaktorka merytoryczna publikacji o tej tematyce

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Karty charakterystyki substancji chemicznych – co musisz o nich wiedzieć

pobierz

Pozwolenie wodnoprawne w praktyce

pobierz

Jak zdobyć dotacje z programu Czyste powietrze

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38934 )
Array ( [docId] => 38934 )

Array ( [docId] => 38934 )