Nie będzie nowych przepisów w sprawie MBP

Data: 27-01-2016 r.

Dnia 23 stycznia przestało obowiązywać rozporządzenie w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów z 2012 roku. Miał je zastąpić nowy akt prawny, jednak Ministerstwo Środowiska zrezygnowało z opublikowania go.

W minionym roku powstało kilka różnych projektów w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych i pojawiały się już obiekcje co do realnego wdrożenia przepisów. Teraz okazuje się, że słuszne, bo wygląda na to, że rozporządzenie w ogóle nie wejdzie.

 

Zdaniem Ministerstwa wymagania dla instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych są już określone w ustawie o odpadach oraz dokumencie referencyjnym BAT dla przemysłu przetwarzania odpadów. Dlatego też Ministerstwo nie planuje w najbliższym czasie wdrażania nowych przepisów w tym zakresie.

Kryteria jakie powinna spełniać instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, według BAT, to m.in. ulepszenie przetwarzania mechaniczno-biologicznego poprzez stosowanie w pełni zamkniętych bioreaktorów, efektywne gospodarowanie wodą, czy też zapewnienie jednolitego materiału wsadowego. Zaleca się także redukcję emisji z przetwarzania mechaniczno-biologicznego emisje do wody do poziomów wymienionych w BAT.

Obecnie UE prowadzi prace nad rewizją dokumentu w sprawie BAT, który ma dostosować techniki przetwarzania do aktualnych warunków gospodarki odpadami. Pierwszy projekt ma być opracowany w połowie 2016 roku.  

Źródło:

www.mos.gov.pl

Joanna Markiewicz, specjalista ds. gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38467 )
Array ( [docId] => 38467 )