Droga energia zabija polskie hutnictwo

Data: 15-05-2013 r.

Napompowane podatkami ceny energii oraz restrykcyjne normy emisji CO2 sprawiają, że produkcja hutnicza w Polsce jest za droga. W rezultacie, zaczynamy coraz częściej przegrywać z hutnictwem w innych krajach Unii Europejskiej, do których eksportujemy wyroby hutnicze.

Efekty tej sytuacji mogą być opłakane: w najbardziej pesymistycznym scenariuszu produkcja hut może być przeniesiona z Polski za wschodnią granicę, a pracę straci 150 –200 tys. osób.

Restrykcyjne normy CO2

 

Hutnictwo to przemysł pożerający potężne ilości energii elektrycznej. Choć w polskich zakładach stosowane są najbardziej nowoczesne metody produkcji, udział energii w łącznych kosztach jest bardzo wysoki. Jeśli według unijnej definicji za zakład energochłonny należy uznać taki, gdzie energia stanowi co najmniej 3 proc. wartości produkcji, to w hutach ten współczynnik sięga kilkunastu procent, a nawet więcej. Problem w tym, że w Zachodniej Europie wzrost cen energii jest rekompensowany. W Polsce nie.

Według Celsy, jednego z głównych producentów stali konstrukcyjnej, ubiegłoroczny średni koszt energii kształtował się w Polsce na poziomie 75 euro za megawatogodzinę. W krajach „starej” Unii był tymczasem znacznie niższy. Przykładowo w Hiszpanii przedsiębiorstwa energochłonne płaciły 30 euro, we Francji 34 euro, w Luksemburgu 52 euro. Nawet w Niemczech koszt był o 10 euro niższy od stawek polskich. Tak wysokie opłaty i duże różnice w kosztach mogą szybko pogorszyć pozycję polskich hut. Jeśli do tego dołożyć restrykcyjne regulacje Unii Europejskiej dotyczące emisji CO2, nasze zakłady hutnicze eksportujące produkcję na rynki unijne, nie będą miały szans na skuteczną konkurencję.

Inni zwalniają z podatku

Huty wykańcza zwłaszcza akcyza. Polskie firmy energochłonne płacą za każdą megawatogodzinę ok. 5 euro akcyzy. Polskie prawo nie pozwala na różnicowanie jej wysokości ani w zależności od wielkości zużycia energii elektrycznej, ani w zależności od celu jej wykorzystania.

Tymczasem niemieckie przepisy prawne o opodatkowaniu energii elektrycznej przyznają zwolnienia podatkowe dla określonych energochłonnych procesów przemysłowych. Podobnie jest w innych krajach UE. W rezultacie energochłonne zakłady w innych krajach unijnych są z akcyzy zwolnione (np. w Niemczech, Holandii) lub płacą ją w znacznie niższej wysokości (1 euro we Francji). To jednak nie wszystko.

Wsparcie dla OZE

Dochodzą bowiem jeszcze koszty wsparcia energii ze źródeł odnawialnych. Polskie zakłady energochłonne wydają na to ok. 10 euro za megawatogodzinę, podczas gdy za granicą tego rodzaju obciążenia są znacznie mniejsze. W Niemczech stawki wysokich opłat związanych z unijną polityką klimatyczną dla odbiorców energochłonnych są obniżone, a np. hutnictwo czy kolej są w całości z tego obowiązku wyłączone. Ponadto, przemysł w najbogatszych krajach unijnych może liczyć na ochronę w postaci rekompensat kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, przenoszonych w cenie energii elektrycznej. Niemcy już w maju ubiegłego roku przyjęły ustawę, zgodnie z którą od 2013 roku zakłady energochłonne będą mogły otrzymać 500 mln euro rocznie. Wypłaci je fundusz, utworzony dla zrekompensowania kosztów wzrostu cen prądu wskutek zmian w systemie handlu emisjami. W Polsce takich rozwiązań nie ma.

Stefan Perlikowski


Zobacz także:


Tagi: CO2, hutnictwo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24546 )
Array ( [docId] => 24546 )

Array ( [docId] => 24546 )