Skuteczność ekranów akustycznych

Autor: Kaźmierczak-Błocisz Joanna
Data: 19-10-2012 r.

Ekrany akustyczne to naturalna bądź sztuczna zapora dźwiękowa, zmniejszająca ilość dokuczliwego hałasu. Służą one ochronie ludzi mieszkających w pobliżu autostrad, dróg szybkiego ruchu, trakcji kolejowych. W Europie stosowane od lat, w Polsce od niedawna, ekrany mają duże znaczenie w ochronie zdrowia osób narażonych na długotrwały hałas. Od czego jednak zależy skuteczność ekranów dźwiękowych?

Zasady działania ekranów

Ekran akustyczny powoduje powstanie cienia akustycznego – strefy, w której poziom dźwięku jest znacznie niższy od poziomu przed ekranem. Dzieje się to poprzez odbicie dźwięku, który wraca z powrotem do źródła lub poprzez jego częściowe wchłonięcie (częściowo wchłaniają dźwięki takie materiały jak: beton, żelbeton, drewno, trocinobeton, keramzytobeton, odbijają natomiast: przezroczyste ekrany poliwęglanowe, akrylowe, PCV).

Co decyduje o skuteczności ekranów

Skuteczność zamontowanych ekranów można stwierdzić tylko w przypadku, gdy wykonano pomiar wcześniej, przed postawieniem bariery. Można jednak wskazać kilka elementów, które wpływają na efektywność ochrony przed hałasem.

Jest to przede wszystkim wysokość. Jedynie ekrany wysokie mogą zabezpieczyć przed hałasem powyżej 10 decybeli. Konstrukcje powyżej 6 m to jednak w Polsce rzadkość. Najczęściej przy naszych trakcjach komunikacyjnych montuje się ekrany średnie – o wysokości około 5 m; ich skuteczność waha się w granicach 7-10 db. Ekrany niskie (3,5 m) stosuje się w przypadkach, gdy teren chroniony położony jest znacznie poniżej źródła hałasu.

 

O skuteczności ekranu decyduje także jego długość oraz kształt. Ekrany mogą być zakrzywione w kierunku chronionego terenu – dzięki temu odbijają więcej fal dźwiękowych.

Wadą barier dźwiękowych jest znaczne ograniczenie pola widzenia – dlatego, coraz częściej zamiast betonu czy blachy używa się materiałów przezroczystych np. plexiglasu, które mają także dobre właściwości ochrony przez dźwiękiem.


Zobacz także:

Kaźmierczak-Błocisz Joanna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29738 )
Array ( [docId] => 29738 )