Zgniatanie butelek ułatwia recykling i ratuje środowisko

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 20-05-2013 r.

Rocznie w Polsce trafia do śmietników 2,5 mld butelek. Tylko niewielka część z nich podlega recyklingowi. A wyrzucona na wysypisko plastikowa butelka, sama zutylizuje się dopiero po 500 latach. By ratować środowisko, powinniśmy zdejmować nakrętki i zgniatać butelki.

Jedynym wyjściem, aby butelki nie zaśmiecały naszej planety przez setki lat i żeby cenny surowiec nie był marnowany, jest „PLAN 3” czyli świadome zakupy, segregacja i recycling.

Konsument świadomy ekologicznie

 

Świadome zakupy to takie, kiedy bierzemy pod uwagę okoliczność, ile odpadów wytworzymy w związku z nabyciem towarów i usług. Możemy przecież wybierać produkty, które mają mniej opakowań lub zbiorcze opakowania do uzupełniania. Czasem również warto z czegoś zrezygnować, np. kupić mniej o jedną sztukę produktu, który i tak często psuje nam się już w lodówce. No i używanie ekotoreb – mając w pamięci, iż plastikowa reklamówka rozkłada się prawie 300 lat.

Każdy z nas powinien też pamiętać o segregowaniu odpadów. Bardzo istotne jest żebyśmy segregowali śmieci wszędzie: w domu, w szkole, w miejscu pracy. Tylko zaangażowanie każdego z nas może sprawić, że mniej butelek będzie trafiało na śmietnik, a więcej będzie służyło jako surowiec do wytwarzania plastikowych produktów.

Ważne również jest, aby segregować dobrze czyli zgodnie z wymaganiami firmy, która odbiera od nas segregowane odpady. Każda bowiem może mieć inny system segregacji.

Ekologia zgniatania

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o maksymalnym zmniejszaniu objętości wyrzucanych odpadów, np. zgniataniu butelek, rozkładaniu kartonów itp. Ceny transportu surowców mają bowiem ogromny wpływ na koszty recyklingu.

Ale nie tylko zgniatanie powinno być pierwszą czynnością, jaką wykonujemy wobec odpadu. W ten sposób bowiem, znacząco ułatwimy proces zamiany butelki na surowiec wtórny.

Droga ze śmietnika do recyklera wciąż w Polsce jest skomplikowana. Tymczasem według najlepszego modelu, posegregowane przez nas odpady powinny trafiać do sortowni. I to takiej, w które mogą być poddane maksymalnie szczegółowej selekcji.

Plastikowe opakowania, w tym butelki powinny być najpierw rozdzielone według kolorów. Następnie należy usunąć różnego rodzaju inne odpady, np. śmieci które nie są plastikowe.

Ważne jest, aby butelki były maksymalnie zgniecione. Następnie specjalna maszyna beluje posegregowane odpady w wielkie bryły o kształtach sześcianów, tak by zajmowały jak najmniej miejsca. Jeśli trafiają tutaj niezgniecione, zakręcone butelki jest to problem, ponieważ nie zostaną one sprasowane. Przygotowane w ten sposób odpady są przewożone do fabryk, które zmieniają je w surowiec.

Segreguj oddzielnie PET i PP

Plastik poddawany jest następnie skomplikowanemu procesowi obróbki, w wyniku którego otrzymujemy tzw. granulat. Bardzo ważnym jest, aby u recyklera oddzielić od siebie różne rodzaje plastiku np. PP (Polipropylen) od PET (politereftalan etylenu), ponieważ mają one różne temperatury topnienia i stygnięcia. Dlatego też, jeśli np. byłyby zmieszane razem, to w produkowanych z takiego granulatu reklamówkach mogłyby powstawać dziury.

Pierwszym procesem w przetwórni jest więc ponowne sortowanie, aby wyłapać wszelkie zanieczyszczenia nie plastikowe. Potem butelki razem z korkami są mielone w ogromnych młynach na drobne płatki, w efekcie czego powstaje granulat. Zmielone w ten sposób butelki z korkami wrzucane są do specjalnych wanien z wodą. PET (to z czego zrobiona jest butelka) ma gęstość większą niż woda, dlatego wrzucone do wody tonie, natomiast PP (korek) ma gęstość mniejszą niż woda, pływa więc po powierzchni. W taki sposób oddziela się od siebie te dwa surowce.

Na koniec, oczyszczony i przetworzony surowiec jest przekazywany do produkcji nowych artykułów, takich jak: torebki, butelki, ubrania polarowe, t-shirty, swetry, zabawki. Wykorzystywany jest także przy budowie dróg, wałów przeciwpowodziowych, w przemyśle meblarskim czy włókienniczym, np. jako osnowa do dywanów.

Jan Borski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24548 )
Array ( [docId] => 24548 )

Array ( [docId] => 24548 )