Batalia o ograniczenie emisji CO2 nabiera globalnego charakteru

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 04-09-2012 r.

Aby doprowadzić do redukcji gazów cieplarnianych i emisji dwutlenku węgla do atmosfery, Unia Europejska zawarła sojusz z Australią w sprawie wspólnego handlu emisjami CO2. Zgodnie z harmonogramem, pełna integracja obu systemów obrotu pozwoleniami została przewidziana na początek lipca 2018 roku.

Decyzja o wspólnym handlu emisjami to bardzo istotny krok w przeciwdziałaniu skutkom, jakie niesie ze sobą wzrost emisji szkodliwych dla środowiska naturalnego gazów. Dzięki zawartym porozumieniom, możliwa będzie bardziej skuteczna walka z zachodzącymi na ziemskim globie zmianami klimatycznymi.

Integracja rynku w zakresie handlu CO2 oznacza, że firmy działające na terenie Unii Europejskiej będą mogły używać pozwoleń na emisję gazów, które uzyskają wcześniej w Australii. Podobnie przedsiębiorstwa australijskie nabędą prawo do dysponowania odpowiednimi pakietami pozwoleń na rynku europejskim.

Do momentu ostatecznego wdrożenia systemu, przejęte zostały rozwiązania o charakterze tymczasowym, które będą obowiązywać od lipca 2015 roku przez kolejne trzy lata. W tym czasie jedynie firmy z Australii uzyskają możliwość wykorzystania unijnych pozwoleń, aby rozliczyć wielkość emisji w swoim kraju.

W początkowej fazie system nie zadziała w drugą stronę, ze względu na konieczność modyfikacji norm australijskich. Chodzi tutaj m.in. o zniesienie cen minimalnych w handlu emisjami oraz ograniczenia w zakresie wykorzystywanych dotąd wielkości jednostek CO2, jakie Australia uzyskała dzięki zapisom Protokołu z Kioto.

 

To jednak nie wszystkie zmiany. Zarówno Unia Europejska, jak i Australia muszą także podjąć działania, których celem jest osiągnięcie zgodności rejestrów emisji CO2. Dzięki realizacji i wdrożeniu całego programu, w dłuższym horyzoncie możemy się spodziewać stworzenia międzynarodowego handlu emisjami. To zdecydowanie poprawi efektywność w walce o czyste środowisko i ograniczy emisję gazów do atmosfery ziemskiej.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29749 )
Array ( [docId] => 29749 )