Ekologiczne autobusy z Polski podbiją Europę

Data: 18-06-2013 r.

Chroniące środowisko autobusy elektryczne stają się polską specjalnością eksportową. Jeszcze w tym roku pierwsze takie pojazdy trafią do odbiorców w niemieckim Brunszwiku i austriackim Klagenfurcie.

Polska należy do największych producentów autobusów w Europie. I jest w gronie liderów, wytwarzających te przyjazne środowisku. Pojazdy z ekologicznym napędem hybrydowym produkowane w Poznaniu, we Wrocławiu i w Starachowicach można spotkać w coraz większej liczbie krajów, a wkrótce polską specjalnością eksportową mogą stać się autobusy elektryczne.

Komunikacja miejska bez spalin

Jednym z potentatów w produkcji ekologicznych autobusów jest Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Hybrydowe Solarisy, obecne w ofercie polskiego producenta od 2006 roku, były pierwszymi w Europie seryjnie produkowanymi pojazdami tego typu. Innowacyjne autobusy, zużywające do 30 proc. paliwa mniej w porównaniu z tradycyjnymi, trafiły już do odbiorców w Belgii, Finlandii, Francji, Litwie, Niemczech, Norwegii, Polsce oraz Szwajcarii. Solaris jest również jedynym europejskim producentem mogącym zaoferować aż 5 różnych modeli tych pojazdów, co daje klientowi możliwość dobrania rozwiązania najlepiej dopasowanego do swoich potrzeb i warunków użytkowania.

Teraz Solaris szykuje się do wejścia na kolejny, wyższy poziom możliwości technologicznych – produkcji autobusów elektrycznych. Jeszcze w tym roku pierwsze takie pojazdy trafią do odbiorców w niemieckim Brunszwiku i austriackim Klagenfurcie. Trwają właśnie testy nowego modelu – 12-metrowego Solarisa Urbino 12 electric.

Najnowsze elektryczne Urbino będą napędzane silnikami o mocy 160 kW, z baterii gromadzących 210 kWh energii elektrycznej. Ich ładowanie będzie odbywać się poprzez system plug-in. Pojazdy zostaną ponadto przystosowane do zamontowania bezobsługowego systemu ładowania przez dach, działającego podobnie jak pantograf w tramwaju.

Ochrona środowiska z dofinansowaniem

Autobusy elektryczne będą jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska niż hybrydowe. Ale na razie koszty produkcji są blisko dwukrotnie wyższe niż w przypadku tych tradycyjnych. Solaris zakłada jednak, że popyt na tego typu pojazdy wzrośnie po uruchomieniu nowego unijnego budżetu. Wówczas o dofinansowania na zakup będą starać się samorządy. Elektrycznym modelom będą także sprzyjać coraz surowsze normy emisji spalin oraz ulgi dla pojazdów o niskiej emisji CO2. W przyszłym roku zostanie wprowadzona norma Euro 6, która wprowadzi niższe limity emisji dla ciężkich pojazdów samochodowych, w tym autobusów. – W kilka miesięcy po premierze dwunastometrowego „elektryka” możemy pochwalić się już czterema sprzedanymi pojazdami w Austrii oraz Niemczech. Jestem pewna, że w krótkim czasie zwielokrotnimy tę liczbę – uważa Małgorzata Olszewska, członek zarządu Solarisa ds. sprzedaży i marketingu.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?


Tagi: CO2

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24510 )
Array ( [docId] => 24510 )

Array ( [docId] => 24510 )