Obniżając wymiar zajęć nie trzeba pytać o zgodę związków zawodowych 

Data: 21-06-2013 r.

Dyrektor ma obowiązek powiadomienia związku zawodowego reprezentującego nauczyciela o zamiarze wypowiedzenia stosunku pracy. W przypadku zmiany przydziału czynności nauczyciela nie ma konieczności konsultacji ze związkiem zawodowym. Ograniczenie wymiaru zajęć nie wymaga wypowiedzenia stosunku pracy.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, dyrektor zobowiązany jest powiadomić związek zawodowy o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z powodu:

  • częściowej likwidacji szkoły albo
  • zmian organizacyjnych wpływających na zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub
  • zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, konsultacja związkowa konieczna jest zarówno przy wypowiedzeniu całkowitym jak i zmieniającym warunki zatrudnienia.

Do obniżenia wymiaru zajęć potrzebna zgoda nauczyciela

Zmiana przydziału czynności nie odbywa się w drodze wypowiedzenia. Przydzielenie nauczycielowi określonych zajęć przez dyrektora nie wymaga powiadomienia związku zawodowego. Jeżeli następuje obniżenie wymiaru zajęć, to w przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, konieczna jest zgoda nauczyciela. Jej wyrażenie oznacza, że dyrektor nie musi zasięgać opinii związków zawodowych.

Zamiar wypowiedzenia trzeba skonsultować ze związkami

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, obniżenie wymiaru zajęć może nastąpić w drodze wypowiedzenia warunków pracy i płacy. W takim wypadku przed wręczeniem wypowiedzenia zmieniającego, dyrektor musi przeprowadzić konsultację ze związkiem zawodowym reprezentującym nauczyciela.

Dyrektor musi konsultować ze związkami zawodowymi tylko zamiar wypowiedzenia stosunku pracy, w tym także wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jeżeli zmiana warunków odbywa się za zgodą pracownika, lub następuje w drodze polecenia służbowego, dyrektor nie ma obowiązku powiadamiania związków zawodowych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29934 )
Array ( [docId] => 29934 )