Dodatek funkcyjny może przysługiwać po zakończeniu zajęć

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 11-07-2014 r.

Wychowawcy klas maturalnych mogą mieć przyznany dodatek funkcyjny do końca kwietnia lub do końca roku szkolnego. Wszystko zależy od tego, jak długo wykonują czynności związane z funkcją wychowawcy. Ocena sytuacji należy zaś do dyrektora szkoły.

Wysokość stawek dodatku funkcyjnego oraz szczegółowe warunki jego przyznawania określa organ prowadzący (rada gminy, powiatu, sejmik województwa) w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

 

Ogólnie stosowaną zasadą jest, że dodatek ten nie przysługuje w okresach, kiedy nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków związanych ze sprawowaniem określonych funkcji lub powierzonym stanowiskiem. Z zapisów uchwały organu prowadzącego może jednak wynikać prawo zachowania dodatku także wówczas, gdy nauczyciel zaprzestaje pełnienia funkcji uzasadniającej jego przyznanie. Podkreślić bowiem należy, że w przypadku dodatku dla wychowawcy klas maturalnych, zakończenie roku szkolnego dla maturzystów nie oznacza, że nauczyciel nie wykonuje już żadnych zadań związanych z funkcją wychowawcy.

Aby sprecyzować, kiedy nauczycielowi klas maturalnych nie przysługuje dodatek, należy ustalić, kiedy faktycznie zaprzestaje on wykonywania funkcji związanych z rolą wychowawcy. Może to być bezpośrednio po zakończeniu zajęć z klasą i rozdaniu świadectw, ale równie dobrze może to trwać także po odejściu uczniów ze szkoły. Ocena sytuacji należy do dyrektora szkoły. Jeśli zatem nauczyciel, w ocenie dyrektora szkoły, pomimo że klasa zakończyła zajęcia, nadal wykonuje czynności związane z powierzonym stanowiskiem, jest uprawniony do dodatku funkcyjnego.

Agnieszka Kosiarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35316 )
Array ( [docId] => 35316 )