Pensja urlopowa należy się nauczycielom już w czerwcu

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 15-06-2014 r.

W tym roku urlop nauczyciela szkoły feryjnej rozpoczyna się już 28 czerwca. Zatem za ostatnie 3 dni tego miesiąca należy wypłacić nauczycielowi pensję urlopową z uśrednionym wynagrodzeniem za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym okresie pracował. W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

 
 1. wynagrodzenie zasadnicze,
 2. dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
 3. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
 4. dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
 5. odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze
 6. wykonywane w dniu wolnym od pracy,
 7. wynagrodzenie za pracę w święto,
 8. dodatek za uciążliwość pracy,
 9. jednorazowy dodatek uzupełniający

(§ 1 ust. 1 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli). Gotowe wyliczenia urlopowe znajdziesz tutaj.

Ustalając wynagrodzenie urlopowe należy stosować następujące zasady:

 1. składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz procentowo od tych stawek (np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny - przyznany na cały rok szkolny) uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu przez nauczyciela.
 2. składniki zmienne (np. wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw, niektóre dodatki) uwzględnia się w wysokości średniej z okresu miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw przyjmuje się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokościach średnich. Wynagrodzenie takie oblicza się mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą nauczycielowi w miesiącu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

Agnieszka Kosiarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35097 )
Array ( [docId] => 35097 )