Dofinansowanie studiów pedagogicznych dla pracowników szkoły

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Patryk Kuzior
Data: 23-10-2014 r.

Dyrektor szkoły może dofinansowywać podnoszenie kwalifikacji zawodowych także pracownikom niepedagogicznym. Tematyka studiów nie musi być związana z aktualnie wykonywanymi obowiązkami - może dotyczyć obszaru, w którym pracownik będzie zatrudniony w przyszłości.

W wypadku szkoły są dwie grupy pracowników, do których zastosowanie mają różne przepisy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli odbywa się w oparciu o przepisy Karty Nauczyciela oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych. Jeśli chodzi o pozostałych pracowników, to zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu pracy. Niedopuszczalne jest dofinansowywanie dokształcania pracownikom niepedagogicznym na podstawie przepisów dotyczących doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz ze środków przeznaczonych na ten cel.

 

Podnoszenie kwalifikacji odbywa się za zgodą lub na polecenie pracodawcy, a pracownikowi przysługują w związku z tym:

  • urlop szkoleniowy,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Dyrektor szkoły może także przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, niewymienione wyżej, takie jak opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Nie ma przeszkód aby dyrektor sfinansował w całości lub części czesne za studia podjęte przez pracownika.

Przepisy nie ograniczają tematyki i form kształcenia. Decyduje o tym pracownik, ale z racji tego, że dofinansowanie do nauki przyznaje dyrektor ze środków publicznych, wybór powinien być związany z obszarem zadań, jakie wykonuje dana osoba na stanowisku pracy. Może też dotyczyć innego obszaru, w którym pracownik będzie mógł się realizować w przyszłości. Za dopuszczalne należy uznać wspieranie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika niepedagogicznego poprzez dofinansowanie studiów, które w przyszłości umożliwią jego zatrudnienie w szkole na stanowisku pedagogicznym.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35925 )
Array ( [docId] => 35925 )