Nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo, gdy zgodnie z poleceniem dyrektora szkoły prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze z dziećmi lub młodzieżą, w czasie, gdy inny nauczyciel, który faktycznie powinien realizować te zajęcia w ramach ustalonego pensum i zgodnie z ustalonym planem zajęć, jest nieobecny (art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela). Taki nauczyciel nie może odmówić jego realizacji, gdyż może to skutkować nałożeniem na niego przez dyrektora szkoły kary porządkowej.
Doraźne zastępstwo może być realizowane jedynie za wynagrodzeniem
Zastępowanie nieobecnego nauczyciela przez innego wyłącznie na podstawie porozumienia oraz bez odnotowywania tego faktu w dziennikach są praktykami nieprawidłowymi. Dyrektor powinien odnotowywać, komu powierza doraźne zastępstwo, a także wypłacić za nie należne wynagrodzenie. W niektórych przypadkach należy z nauczycielem zastępującym zawrzeć dodatkową umowę.
Godziny doraźnych zastępstw trzeba udokumentować
Zwyczajowo w szkołach funkcjonuje tzw. zeszyt doraźnych zastępstw, w którym wpisywane są zastępstwa (w tym imię i nazwisko osoby zastępującej) za nieobecnego nauczyciela, wraz z datą i godziną lekcyjną. Na tej podstawie wyliczane są godziny doraźnych zastępstw do wypłaty wynagrodzenia. Wykaz zastępstw w danym tygodniu powinno się ogłosić na tablicy informacyjnej.
Umowa na zastępstwo przy dłuższej nieobecności
Jeżeli nauczyciel jest nieobecny przez dłuższy okres i wiadome, że nieobecność może się przedłużyć – to lepiej na ten czas zatrudnić osobę na zastępstwo lub przydzielić godziny już zatrudnionym nauczycielom, w tym nauczycielom niepełnozatrudnionym jako zwiększenie ich pensum.
- art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz.U. nr 60, poz. 494).
Zobacz także:
