Dyrektor przedszkola - organizowanie zajęć dodatkowych

Kategoria: Płace i finanse
Data: 26-10-2013 r.

Dyrektor przedszkola może wyrazić zgodę, aby rodzice zorganizowali zajęcia dodatkowe dla dzieci. Zajęcia te muszą jednak odbywać się po godzinach jego pracy – na inne rozwiązania nie pozwalają nowości oświatowe, które wprowadziła znowelizowana ustawa o systemie oświaty.


Dyrektor szkoły nie może zgodzić się, aby rodzice zorganizowali płatne zajęcia dodatkowe, w których dzieci będą uczestniczyły w godzinach pracy placówki. Zabrania tego znowelizowana ustawa o systemie oświaty. Nowości oświatowe obowiązujące od września wprowadzają bowiem zasadę, zgodnie z którą zajęcia dodatkowe organizowane w przedszkolu publicznym są finansowane z budżetu przedszkola. Dyrektor przedszkola nie może pobierać za nie opłaty wyższej niż 1 zł. Okazało się, że nowe przepisy spowodowały, iż w wielu placówkach w ogóle nie organizuje się zajęć z języków obcych, zajęć tanecznych czy plastycznych, ponieważ dyrektor przedszkola nie jest w stanie zorganizować ich z posiadanym budżetem.

Rodzice chcą płacić – dyrektor przedszkola może wynająć salę

 

Wielu rodziców wyraża gotowość do pokrywania dodatkowych opłat za zajęcia dodatkowe, ponieważ zależy im na rozwoju dziecka. Dyrektor przedszkola nie może jednak wyrazić na to zgody, ponieważ ustawa o systemie oświaty nie pozwala na takie rozwiązania.


Dyrektor przedszkola może zaproponować rodzicom organizowanie zajęć dodatkowych na własny koszt po zakończeniu godzin pracy placówki. Nowości oświatowe nie wprowadzają ograniczeń w zakresie udostępniania sal. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały na takie zajęcia będą musieli ponosić wszystkie koszty związane z ich organizacją.

Ustawa o systemie oświaty nie zmieni się

Rodzice postulujący o zorganizowanie dodatkowych, płatnych zajęć dla dzieci chcą, aby odbywały się one w czasie pobytu dziecka w przedszkole, a nie po godzinach pracy placówki. Ustawa o systemie oświaty nie pozwala na takie rozwiązania. MEN zapowiada, iż nie są przewidziane nowości oświatowe, które miałyby zmienić ten stan rzeczy. Resort edukacji podkreśla, że celem reformy było wyrównywanie szans, dlatego dyrektor przedszkola nie może różnicować dostępności do zajęć w zależności od sytuacji finansowej rodziców.

Źródło: Komunikat MEN

dyrektor przedszkola, ustawa o systemie oświaty

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30403 )
Array ( [docId] => 30403 )