Informacja o wysokości dodatków motywacyjnych nie musi być jawna

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Patryk Kuzior
Data: 02-03-2016 r.

Nie ma podstaw prawnych do informowania całej rady pedagogicznej o wysokości przyznanych dodatków motywacyjnych. Dyrektor przedszkola informuje o tym dodatku tylko tych nauczycieli, którym dodatek został przyznany.

Informacja o dodatku przyznanym konkretnemu nauczycielowi przeznaczona jest do wiadomości tego pracownika. Właściwą formą przekazania informacji jest forma pisemna. Pismo o przyznaniu dodatku jest przekazywane przez dyrektora przedszkola, jednak organem przyznającym zawsze pozostaje organ prowadzący.

Informacja o przyznanym dodatku do wiadomości konkretnego nauczyciela

Prawo do wynagrodzenia należy do sfery prywatności pracownika, a tym samym wysokość zarówno wynagrodzenia, jak i poszczególnych jego składników jest jego dobrem osobistym. W konsekwencji informacja o przyznanym dodatku konkretnemu nauczycielowi przeznaczona jest do wiadomości tegoż pracownika. Brak jest tym samym podstaw prawnych do informowania całej rady pedagogicznej o wysokości przyznanego konkretnemu nauczycielowi dodatku oraz okresie, na jaki ten składnik wynagrodzenia nauczyciela został przyznany.

O wysokości dodatku dyrektor informuje nauczyciela na piśmie

Natomiast oczywiście poszczególni nauczyciele mają prawo do informacji o przysługującym im wynagrodzeniu. Przyznając dodatek motywacyjny, dyrektor przedszkola powinien zrobić to na piśmie. Jeden egzemplarz pisma w tej sprawie należy przekazać nauczycielowi, drugi powinien być podstawą dla służb kadrowo-księgowych do naliczenia dodatku i jego wypłacania wraz z wynagrodzeniem.

W przedszkolach niepublicznych nie obowiązują przepisy Karty Nauczyciela dotyczące wynagrodzeń, co oznacza, że dopuszczalne jest swobodne kształtowanie płac i ich składników. Dodatki i inne składniki płacowe należy określić w przepisach płacowych: w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania, a w przedszkolach zatrudniających mniej niż 20 pracowników, wszystkie postanowienia płacowe powinny być zawarte w umowach o pracę. Nie ma natomiast obowiązku przyznawania dodatków motywacyjnych.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38660 )
Array ( [docId] => 38660 )