Nie będzie świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli kolegiów

Kategoria: Płace i finanse
Data: 12-01-2014 r.

Senat odrzucił projekt ustawy wprowadzające świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych. Nowości oświatowe nie wejdą w życie, ponieważ pracy w kolegiach nie uznaje się za pracę w trudnych warunkach.

Zaproponowane nowości oświatowe przewidywały poszerzenie katalogu osób upoważnionych do otrzymywania świadczeń kompensacyjnych o nauczycieli zatrudnionych w kolegiach nauczycielskich i kolegiach języków obcych. Projekt nowelizacji ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych został odrzucony przez Senat 10 stycznia 2014 roku.

 

Odrzucenie projektu nowelizacji ustawy uzasadniana faktem, iż świadczenia kompensacyjne przewidziane są dla nauczycieli pracujących w trudnych warunkach, natomiast realia pracy w kolegium nie pozwalają na przyznanie im tego miana.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli

Świadczenie kompensacyjne jest przewidziane dla nauczycieli, którzy osiągnęli 30 letni staż pracy, z czego co najmniej 20 lat przepracowali w zawodzie nauczyciela. Świadczenie jest przewidziane dla nauczycieli zatrudnionych w:

  • przedszkolach publicznych i niepublicznych,
  • szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych,
  • publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego,
  • młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego oraz obowiązku szkolnego,
  • placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem zamieszkania

(art. 2 ust 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).

    Od 2014 do 2032 stopniowo wzrasta wiek, w którym nauczyciel może ubiegać się o przyznanie świadczenia – począwszy od 55 lat dla kobiet i 56 lat dla mężczyzn, zakończywszy na wieku 59 lat w przypadku kobiet i 64 lat w przypadku mężczyzn (art. 4 ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych). Wysokość świadczenia kompensacyjnego równa się wysokości emerytury pomostowej.

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

    pobierz

    Jak oduczyć dziecko przeklinania

    pobierz

    Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

    pobierz

    Reforma oświaty

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 33453 )
    Array ( [docId] => 33453 )