Pracodawca może potrącać z pensji pracownika raty kredytu

Kategoria: Płace i finanse
Data: 06-08-2013 r.

Jeżeli pracownik nie spłaca zaciągniętych kredytów i pożyczek to pracodawca może dokonać potrąceń tych należności z pensji pracownika. Może to zrobić na wniosek banku lub firmy udzielającej pożyczek, pod warunkiem, że otrzyma oświadczenie pracownika o wyrażeniu zgody na potrącanie z wynagrodzeń wszelkich należności z tytułu kredytów i pożyczek.

Z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, podlegają ściśle określone świadczenia. Należności inne mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

Zgodę na potrącenie można złożyć za pośrednictwem banku

 

Pisemny wniosek o dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownik może złożyć również za pośrednictwem banku – pracodawca jest obowiązany wówczas dokonywać takich potrąceń, pod warunkiem zachowania granic potrąceń dopuszczalnych przepisami prawa.

Potrącenia na wniosek pracownika – 80% minimalnego wynagrodzenia wolne od potrąceń

W przypadku dokonywania potrąceń na wniosek pracownika wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku – przy potrącaniu należności na rzecz innych podmiotów niż pracodawca.

Z kolei sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia. Przy czym pracownikowi należy pozostawić kwotę wolną od potrąceń w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. Należy także pamiętać, że ustalając kwoty wolne od potrąceń operujemy kwotami netto, tj. po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30387 )
Array ( [docId] => 30387 )