Skontrum nie dotyczy bibliotek szkolnych

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Agnieszka Rumik
Data: 28-11-2014 r.

Dyrektorzy szkół mają wątpliwości, czy w szkole formą przeprowadzenia inwentaryzacji w bibliotece jest skontrum, czy też inwentaryzacja za pomocą spisu z natury. Odpowiadamy: w szkolnej bibliotece inwentaryzację przeprowadza się metodą spisu z natury.

Zastosowanie niewłaściwych przepisów może się wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, bowiem nieprzeprowadzenie inwentaryzacji w terminie stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Skontrum dotyczy bibliotek publicznych

Skontrum to sposób ewidencji materiałów bibliotecznych, określony w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Przepisy tego rozporządzenia nie mają jednak zastosowania do bibliotek szkolnych, a jedynie do bibliotek należących do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, tj. bibliotek publicznych.

Spis z natury raz na 4 lata

Szkoły, jako jednostki sektora finansów publicznych, powinny zatem przeprowadzać inwentaryzację zbiorów bibliotecznych, jako środków trwałych, według zasad wskazanych w art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości. Inwentaryzacja przeprowadzana drogą spisu z natury powinna się odbywać raz na 4 lata, a nie jak skontrum raz na 5 lub raz na 10 lat.

Agnieszka Rumik, radca prawny, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36115 )
Array ( [docId] => 36115 )