Dyrektor szkoły nie może odmówić dnia wolnego na opiekę nad dzieckiem

Data: 09-12-2013 r.

Prawo przewiduje dla nauczycieli sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat 14 prawo do dwóch dni opieki w roku kalendarzowym. Nieobecność w pracy nie oznacza dla nauczycieli negatywnych konsekwencji. Dyrektor szkoły nie może wyznaczyć terminów takiego zwolnienia od pracy.

Prawo nie określa dla nauczycieli terminu, w którym mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Obowiązki dyrektora szkoły jako pracodawcy nakładają konieczność respektowania w tym zakresie woli nauczyciela. Zdarza się jednak, że dyrektor szkoły wywiera presję i nie wyraża zgody na zwolnienie od pracy w niektórych terminach. Takie działanie stanowi naruszenie prawa pracy.

Dyrektor szkoły ma obowiązek udzielenia dni na opiekę

Dyrektor szkoły nie ma prawa odmówić dni na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli lub pracowników niepedagogicznych, o ile wychowują oni dziecko, które nie skończyło 14 roku życia (art. 188 kodeks pracy). Nieobecność nauczyciela może odbić się na funkcjonowaniu szkoły, ale obowiązki dyrektora szkoły zakładają konieczność zorganizowania zastępstwa. Nie jest bowiem możliwe niewyrażenie zgody na zwolnienie od pracy z tytułu opieki.

Dwa dni opieki przysługujące w roku kalendarzowym są przewidziane dla jednego z rodziców. Oznacza to dla nauczycieli konieczność złożenia oświadczenia, z którego dyrektor szkoły dowie się, że to oni będą korzystać z prawa zwolnienia. Jednocześnie drugi rodzic musi złożyć oświadczenie, że nie będzie korzystać z prawa wskazanego w art. 188 kodeksu pracy.
Dyrektor szkoły nie udzieli zatem zwolnienia, jeżeli zatrudniony przez niego nauczyciel wcześniej oświadczył, że nie będzie korzystał z omawianego uprawnienia. Jest to jedyna okoliczność uprawniająca do odmowy zwolnienia nauczyciela od pracy.

Informacja o wykorzystaniu dni opieki znajdzie się w świadectwie pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33473 )
Array ( [docId] => 33473 )