Karta Nauczyciela – od 2014 r. zmiany w urlopach nauczycieli

Data: 11-07-2013 r.

Od stycznia 2014 r. nauczyciele zamiast urlopu w ferie szkolne będą mogli odpoczywać przez 47 dni roboczych, zaś przy pierwszej pracy dostaną 30 dni urlopu. W ramach nowego wymiaru urlopu nauczyciel będzie musiał wykorzystać co najmniej 28 dni odpoczynku, zaś dyrektor – 14. Przy czym nauczyciele nadal nie będą mogli korzystać z urlopu na żądanie.

 

Obecnie nauczyciele placówek feryjnych korzystają z urlopu w ferie zimowe i letnie. Minimalnie zaś muszą wykorzystać 8 tygodni urlopu. Od stycznia 2014 r. ma się to zmienić i nauczyciele zyskają wówczas prawo do 47 dni roboczych urlopu, z czego będą musieli wykorzystać co najmniej 28 dni kalendarzowych. Dyrektorzy szkół także dostaną 47 dni urlopu, z czego będą musieli wykorzystać 14 dni kalendarzowych. Nauczyciel, który podejmie pierwszą pracę w szkole dostanie zaś 30 dni urlopu.

Urlop nauczyciela będzie planowany


Nowy urlop wypoczynkowy będzie udzielany zgodnie z planem, który będzie musiał być dostosowany do organizacji pracy szkoły. Przy czym nauczyciele nadal nie będą mogli korzystać z urlopu na żądanie, który przysługuje w przedszkolach oraz pracownikom niepedagogicznym.
nauczyciele placówek feryjnych korzystają z urlopu w ferie zimowe i letnie8 tygodni urlopuprawo do 47 dni roboczych urlopu47 dni urlopu
Urlop nauczyciela będzie planowany

 

Urlop można wykorzystać w ferie, dni wolne i przerwy świąteczne

Po nowelizacji Karty Nauczyciela nauczyciel będzie mógł wykorzystać 47 dni urlopu nie tylko w czasie ferii szkolnych, ale także w dni wolne od zajęć lekcyjnych, jak np. w czasie przerwy świątecznej lub w dni, które są ustalone jako dodatkowe dni wolne. Do tej pory dni te nie były czasem urlopu nauczycieli, jednak w praktyce nie przebywali oni wówczas w szkole, mimo że powinni pozostawać do dyspozycji dyrektora. Inne zasady będą obowiązywały dyrektorów szkół, którzy muszą być bardziej dyspozycyjni. Będą oni bowiem mogli korzystać z urlopu w ciągu całego roku, a nie tylko w dni wolne, czy przerwy świąteczne.


Źródło:
projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (wersja przekazana w dniu 26 czerwca 2013 r. do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów).

Urlop można wykorzystać w ferie, dni wolne i przerwy świąteczne


Agnieszka RumikZobacz także

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30589 )
Array ( [docId] => 30589 )