Urlop przysługuje proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy

Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 08-04-2015 r.

Nauczyciele zatrudnieni na część etatu, tylko w niektóre dni tygodnia i w zmiennym dobowym wymiarze pensum, mają ustalany urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do wymiaru etatu. Udziela się go tylko w dni pracy i na tyle godzin, ile danego dnia nauczyciel ma do przepracowania, ale ogółem, a nie tylko w godzinach pensum.

Nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu na pełen etat przysługuje 35 dni roboczych urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Urlop powinien być wykorzystany jednorazowo i w całości, chyba że nauczyciel złoży wniosek do dyrektora o podział urlopu na części. Wówczas przynajmniej jedna część urlopu powinna trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych. Zasada ta powinna zostać zachowana również w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego nauczyciela, biorąc pod uwagę ogólny wymiar urlopu przysługującego nauczycielowi w roku kalendarzowym.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym przysługuje także w przypadku rozwiązania lub nawiązania stosunku pracy w przedszkolu w trakcie roku. Bierze się wówczas pod uwagę okres przepracowany w danej placówce, z uwzględnieniem urlopu wykorzystanego u poprzedniego pracodawcy.

Określenie dla nauczycieli przedszkoli urlopu w dniach roboczych oznacza, że urlopu udziela się tylko w dni, które są dla nich dniami pracy. Dodatkowo urlopu nie udziela się w godzinach pensum, ale w odniesieniu do wymiaru zatrudnienia wynikającego z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela, czyli 40 godzin tygodniowo w przypadku nauczyciela pełnozatrudnionego, tj. wszystkich jego zajęć i czynności.

W przedszkolach niepublicznych nauczycielom, jak i pracownikom niepedagogicznym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze i na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36878 )
Array ( [docId] => 36878 )