Inspekcja pracy skontroluje ZFŚS w szkołach

Data: 02-03-2014 r.

W tym roku szkoły i placówki oświatowe odwiedzą inspektorzy pracy. Nie skontrolują jednak spraw kadrowych, ale działalność socjalną. Inspektorzy sprawdzą, czy środki z ZFŚS są wydatkowane zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych środki z ZFŚS mogą być przeznaczone na:

  1. różne formy wypoczynku (wczasy, wczasy profilaktyczne, pobyt w sanatorium, kolonie, obozy, zimowiska, „zielone szkoły”, „zielone przedszkola”, oazy, rajdy dla dzieci i młodzieży, wycieczki, wypoczynkowe lub rekreacyjne wyjazdy weekendowe, np. grzybobranie, wypoczynek organizowany przez pracownika we własnym zakresie, np. „wczasy pod gruszą”, wczasy turystyczne);
  2. działalność kulturalno-oświatową;
  3. działalność sportowo-rekreacyjną;
  4. opiekę nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego;
  5. udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

W praktyce wiele szkół wydatkuje środki z Funduszu niezgodnie z ustawą, omijając często kryterium socjalne i obowiązek zapłacenia składek na ubezpieczenie społeczne. W tym roku sprawie przyjrzą się inspektorzy pracy, którzy sprawdzą, czy środki z ZFŚS są wydatkowane zgodnie z przepisami ustawy o zfśs.

Ponieważ zasady prowadzenia działalności socjalnej określa się w regulaminie ZFŚS, warto jak najszybciej zweryfikować jego zapisy i wyeliminować postanowienia niezgodne z przepisami.

Źródło: Program działania PIP na 2014 rok.


Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34015 )
Array ( [docId] => 34015 )