Wnioski o świadczenia z ZFŚS składa się zgodnie z regulaminem

Data: 13-12-2013 r.

W regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy określić nie tylko rodzaje działalności socjalnej, na jaką przeznacza się środki funduszu, ale także procedury ubiegania się o poszczególne świadczenia, w tym terminy składania wniosków wraz z wymaganymi załącznikami.

Zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym z przedstawicielami związków zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Przy czym przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, a przyznaje się je na wniosek osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Dla usprawnienia działalności socjalnej warto ustalić, w jakiej formie i w jakim terminie osoby uprawnione powinny złożyć wnioski o poszczególne świadczenia socjalne wraz z wymaganą regulaminem dokumentacją. Dzięki temu pracodawca samodzielnie, czy też wspólnie z komisją socjalną będzie mógł zaplanować sobie, kiedy rozpatrzą wnioski i wypłacą świadczenia. Brak regulacji wewnętrznej w tym zakresie może spowodować, że każdy uprawniony będzie składał wnioski w innym terminie, a to zdezorganizuje pracę dyrektora i komisji socjalnej, a także komórki płacowej odpowiedzialnej za wypłaty.

Warto ustalić jeden termin na składanie wniosków o dane świadczenie i jeden termin na wypłacanie świadczeń. Można to zrobić na tablicy informacyjnej, czy też na stronie internetowej. Ważne jest to, aby osoby uprawnione miały świadomość tego, gdzie znajduje się taka informacja i miały możliwość jej sprawdzenia.

Zamieszczając informację o terminie składania wniosków trzeba także uwzględnić byłych pracowników szkoły - emerytów i rencistów, którzy np. nie będą mogli sprawdzić takiej informacji na tablicy informacyjnej, czy też w Internecie, jeżeli nie posiadają komputera. W tym przypadku warto rozważyć listowne powiadomienie o terminie składania wniosków lub powiadomić ich o tym, przy okazji spotkania okolicznościowego w szkole.


Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33479 )
Array ( [docId] => 33479 )