Co z wydatkami powyżej 15 tys. zł opłaconymi gotówką? Dowiedz się więcej o kosztach podatkowych

Kategoria: CIT
Data: 30-05-2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe ograniczenie w zakresie możliwości korzystania z rozliczania gotówkowego pomiędzy przedsiębiorcami. W praktyce nowe przepisy wprowadzają jednak sporo wątpliwości. Więcej na ten temat w komentarzu Mikołaja Hewelta, doradcy podatkowego z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Od 1 stycznia 2017 r. dotychczasowy limit 15 tys. euro został zmniejszony do 15 tys. zł. Dodano też nową sankcję w postaci braku możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tej części kwoty transakcji, która została dokonana bez pośrednictwa rachunku bankowego w części przekraczającej limit 15 tys. zł.

 

Obecnie następuje proces klaryfikacji nowych przepisów, gdyż pojawiają się pierwsze interpretacje indywidualne dotyczące tych obostrzeń.

Podatnicy się niepokoją

Nowe przepisy budzą bowiem wiele wątpliwości, np.: czy ograniczenia dotyczą wzajemnych potrąceń, czy jeżeli podatnik zawrze umową ramową, w ramach której dokonuje różne transakcje, to czy należy zastosować limit jednorazowo do całej umowy, czy do każdej pojedynczej transakcji wykonywanej w ramach umowy z osobna?

Organy podatkowe i ich stanowisko

Na drugie pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2017 r. (nr 1462-IPPB6.4510.6.2017.1.AM). Wskazał on, że w przypadku umów ramowych przez jednorazową wartość transakcji należy rozumieć wartość poszczególnych zamówień, a nie sumę sprzedaży dokonaną w ramach umowy ramowej. Dyrektor podkreślił, że umowa ramowa określa cele gospodarcze podmiotów chcących nawiązać stosunek gospodarczy, który dopiero w przyszłości będzie realizowany za pomocą kolejnych umów.

Powyższe stanowisko jest korzystne dla podatników. Należy jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna chroni wnioskodawcę, a więc podatnicy zainteresowani ochroną powinny wystąpić z własnym wnioskiem, aby zabezpieczyć ryzyko podatkowe zawieranych umów ramowych.

Z drugiej strony warto nadmienić o obowiązującym od niedawna przepisie wprowadzającym możliwość uzyskania ochrony na podstawie utrwalonej praktyki interpretacyjnej, który z założenia powinien rozszerzać ochronę interpretacyjną na pozostałych podatników. Należy jednak dodać, że do dziś nie wiadomo, jak sprawdza się on w praktyce.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 marca 2017 r., nr 1462-IPPB6.4510.6.2017.1.AM

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40430 )
Array ( [docId] => 40430 )