Czy w kosztach ujmiesz wydatki związane z umową o świadczenie usług zarządzania?

Kategoria: CIT
Data: 25-08-2017 r.

Wydatki związane z zawartą umową o świadczenie usług zarządzania, przykładowo wynajęcie biura dla prezesa czy zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych. Podobnie będzie z używaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o limicie.

Problem: Przedsiębiorca prowadzący firmę w formie spółki z o.o. podpisał umowę o świadczenie usług zarządzania ze swoim jedynym członkiem zarządu – prezesem. Zobowiązał się dostarczyć na własny koszt zasoby niezbędne do realizacji umowy, tj. pomieszczenie biurowe wraz z wyposażeniem, samochód, telefon komórkowy i komputer przenośny. Przedsiębiorca zastanawia się, czy poniesione wydatki będą stanowić koszt podatkowy.

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: Stanowisko potwierdza również dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 lipca 2017 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.142.2017.1.MST.

W omawianej sprawie, podobnie jak w opisanym problemie, spółka zamierzała zawrzeć umowę o świadczenie usług zarządzania ze swoim jedynym członkiem zarządu, prezesem. Spółka poinformowała, że na własny koszt zorganizuje pomieszczenie biurowe wraz z wyposażeniem, samochód, telefon komórkowy i komputer przenośny.

Spółka, która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie zastanawiała się, czy poniesione wydatki będą stanowić koszt podatkowy. Przedsiębiorstwo twierdziło, że tak. To samo dotyczy również kwot stanowiących zwrot z tytułu używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Spółka zwróciła jednak uwagę na ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki, że ww. wydatki przy uwzględnieniu ograniczeń dotyczących zwrotu kosztów z tytułu używania samochodu prywatnego do celów służbowych będą stanowić koszt podatkowy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Poznaj stanowisko ekspertów podatkowych w tej sprawie i zamów miesięcznik Twój Doradca Podatkowy.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową spółkę z o.o., który zawiera umowę o świadczenie usług zarządzania ze swoim jedynym członkiem zarządu – prezesem, może wydatki związane z zawartą umową o świadczenie usług zarządzania, przykładowo wynajęcie biura dla prezesa czy zwrot kosztów podróży i zakwaterowania, zaliczyć do kosztów podatkowych.
  • Podobnie będzie z używaniem samochodu służbowego do celów prywatnych.
  • Jednak w tym przypadku musisz pamiętać o limicie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40629 )
Array ( [docId] => 40629 )

Array ( [docId] => 40629 )