Ministerstwo Finansów ostrzega – poznaj szczegóły

Kategoria: CIT
Data: 20-06-2017 r.

12 czerwca Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny komunikat dotyczący ostrzeżeń przed agresywną optymalizacją podatkową. Pod lupą resortu znalazły się tym razem struktury z udziałem zagranicznych spółek. Poznaj kolejne ostrzeżenie ministra finansów.

Wydane trzecie już ostrzeżenie dotyczy sytuacji, w której polscy podatnicy (osoby fizyczne lub prawne), prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i osiągający dochody z terytorium Polski przenoszą działalność do innego kraju, aby uniknąć opodatkowania.

Rejestrowanie firm wyłącznie dla korzyści

W tym celu rejestrowane są spółki na terytorium kraju obcego, które nie prowadzą tam rzeczywistych operacji gospodarczych, w których polski podatnik nabywa udziały i poprzez które ma być kontynuowana jego działalność w Polsce, przy czym dochody mają w założeniu podlegać opodatkowaniu wyłącznie na terytorium tego kraju obcego.  W tym celu używane są zarówno spółki z siedzibą w rajach podatkowych, jak też podmioty z terytorium UE (np. Czechy, Luksemburg, Wielka Brytania, Słowacja, Cypr, Malta, Holandia, Szwecja) oraz innych krajów europejskich np. Szwajcarii. 

Ministerstwo Finansów ostrzega, że tego rodzaju operacje mogą być uznane za agresywną optymalizację podatkową i nie prowadzą do skutecznego wyłączenia opodatkowania w Polsce.  W takich przypadkach władze skarbowe wykorzystają klauzulę obejścia prawa podatkowego.

W komunikacie resort zaznaczył, że przyjrzy się też transakcjom zbycia udziałów/akcji, emisji instrumentów dłużnych, wypłat dywidend, odsetek i należności licencyjnych, a także transakcji handlowych.

Nieobecność faktycznego zarządu w kraju siedziby zagranicznej spółki - objaśnienia

Ministerstwo Finansów podało przykłady, które mogą świadczyć o braku miejsca faktycznego zarządu w kraju siedziby zagranicznej spółki. Chodzi m.in. o takie sytuacje:

  • członkami zarządu (dyrektorami) są osoby fizyczne/inne podmioty pełniące te funkcje w sposób usługowy, również równolegle dla innych klientów. Nie mają jednak doświadczenia zawodowego. Usługa standardowo jest zapewniana przez kancelarię prawną, księgową lub inny podmiot, który pomaga w założeniu spółki celowej;
  • członkowie zarządu zagranicznej spółki są jednocześnie członkami zarządu w polskich spółkach/innych spółkach z grupy;
  • członkowie zarządu zagranicznej spółki przebywają i wykonują swoje funkcje na terytorium Polski (co potwierdza np. ich rezydencja podatkowa/obywatelstwo);
  • brak przypisania zakresu obowiązków/kompetencji poszczególnym członkom zarządu zagranicznej spółki;
  • brak dokumentacji dotyczącej zadań wykonywanych przez członków zarządu zagranicznej spółki (w tym brak korespondencji dotyczącej prowadzenia jej spraw);
  • brak lokalnych adresów e-mail/telefonów/wizytówek członków zarządu zagranicznej spółki;
  • wizyty członków zarządu zagranicznej spółki w państwie siedziby spółki są czynnościami formalnymi polegają na podjęciu uchwały lub  podpisaniu umowy, których treść została ustalona/wynegocjowana w Polsce;
  • konto bankowe spółki, do którego dostęp jest w Polsce oraz operacje bankowe są zlecane w Polsce lub wręcz następuje pobieranie gotówki kartą „firmową" z bankomatów w Polsce;
  • brak przechowywania w siedzibie zagranicznej spółki dokumentacji księgowej/korporacyjnej/prawnej.
  • brak infrastruktury biurowej na wyłączność oraz infrastruktury technicznej.

Prostowanie rozliczeń zezwoli uniknąć poniesienia skutków

Jeżeli zagraniczna spółka – formalnie zarejestrowana za granicą – w rzeczywistości posiada zarząd w Polsce, to zgodnie z przepisami podatkowymi podlega ona opodatkowaniu od całości jej dochodów w Polsce.

Oznacza to, że zarząd takiej spółki ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego, złożenia deklaracji rocznej i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce. Na spółce ciąży także obowiązek poboru podatku u źródła od należności wypłacanych przez nią do innych odbiorców według reguł nakładanych przez prawo polskie, a członkowie jej zarządu podlegają odpowiedzialności podatkowej i karnoskarbowej według polskich przepisów.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że skorygowanie rozliczeń podatkowych wraz z uiszczeniem zaległości podatkowej przed wszczęciem postępowania kontrolnego pozwala na uchronienie się przed tymi konsekwencjami. 

Zobacz, czego dotyczyły wcześniejsze ostrzeżenia Ministerstwa Finansów:


Ostrzeżenie nr 003/17, z 12 czerwca 2017 r.

Źródło:

www.mf.gov.pl

Czytaj także w PortaluFK:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40509 )
Array ( [docId] => 40509 )