Nagrody i premie dla pracowników z zysku netto są firmowym kosztem

Kategoria: CIT
Data: 14-07-2016 r.

Przedsiębiorstwo, które wypłaca swoim pracownikom nagrody z dochodu po opodatkowaniu, może takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty.

W uchwale z 1 lutego NSA w składzie 7 sędziów rozstrzygnął moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wypłaconych pracownikom nagród i premii dla pracowników z zysku netto. NSA potwierdził, że w świetle art. 7 ust. 2 i art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 40 i art. 15 ust. 4g ustawy o CIT wypłacane pracownikom nagrody i premie z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w tym podatku w miesiącu ich wypłaty.

Wypłata nagród ma charakter kosztowy

Spółka zamierzała wypłacić swoim pracownikom nagrody z zysku wypracowanego w poprzednim roku obrotowym. Podstawą wypłaty miał być regulamin oraz uchwała walnego zgromadzenia wspólników spółki. Wypłata ta będzie stanowiła element dodatkowego wynagrodzenia pracowników spółki.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przekazane pracownikom wypłaty, bez składki ZUS płaconej przez pracodawcę, z podziału wyniku finansowego netto w miesiącu ich wypłaty. Przedsiębiorstwo uważało, że tak.

Minister finansów uznał jednak, że choć wypłacane pracownikom wypłaty z zysku są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą spółki, to jednak nie spełniają wszystkich przesłanek niezbędnych do zakwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodów. Sprawa trafiła przed NSA, a sąd zawiesił postępowanie i przekazał poszerzonemu składowi do rozstrzygnięcia.

Zapamiętaj!

Uchwała NSA z 22 czerwca 2015 r.: wypłata nagród i premii z dochodu spółki po opodatkowaniu stanowi koszt podatkowy

Zauważ, że już wcześniej NSA podjął uchwałę w sprawie możliwości ujęcia w kosztach podatkowych nagród z zysku netto wypłacanych pracownikom. W uchwale z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 3/15) sąd stwierdził, że wydatki na wypłatę nagród z dochodu po opodatkowaniu mają charakter kosztowy.

Skoro pracownicy swoją pracą przyczyniają się do wypracowania jak największego zysku przedsiębiorstwa, to wypłacone im w nagrodę z tego zysku wynagrodzenie jest ekonomicznie elementem kosztu wypracowania tego zysku.

Uchwała NSA wyjaśnia moment ujęcia kosztu

W analizowanej uchwale NSA podtrzymał to stanowisko. Doprecyzował ponadto, że wypłacane pracownikom nagrody i premie z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich wypłaty.

Uchwała NSA w składzie 7 sędziów z 1 lutego 2016 r., sygn. akt II FPS 5/15.

Sylwia Maliszewska, ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem

Tagi: premia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39278 )
Array ( [docId] => 39278 )