Napoje dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

Kategoria: CIT
Autor: Iwona Czauderna
Data: 05-08-2014 r.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje. Wydatki z tego tytułu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Są to bowiem świadczenia na rzecz pracowników, do których jest zobowiązany na podstawie przepisów bhp.

Dla pracowników zatrudnionych stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych pracodawca powinien zapewnić nieodpłatnie odpowiednie napoje (i posiłki), jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Pracodawca zapewnia profilaktyczne napoje pracownikom zatrudnionym:

W sytuacji gdy napoje energetyczne zostały przekazane pracownikom, celem poprawienia ich koncentracji oraz sprawności psychofizycznej w okresie ich wzmożonego wysiłku w pracy, to uznać należy, że poniesione przez pracodawcę wydatki na zakup tych napojów mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem i w związku z tym mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Podatnicy prowadzący podatkowa księgę przychodów i rozchodów wartość posiłków i napojów profilaktycznych powinni ujmować w kolumnie 13 Pozostałe wydatki. Ich wartość ma bowiem pośredni związek z prowadzoną działalnością. W tej kolumnie należy tez ujmować np. koszt czynszu dzierżawnego za dystrybutory wody oraz koszt wody dostarczanej do celów sanitarnych.

Zapisy w PKPIR następują na podstawie dowodów zakupu – faktur lub rachunków. Ujmuje się je w dacie wystawienia faktury.

Iwona Czauderna, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35451 )
Array ( [docId] => 35451 )