Nie każdy wydatek na cele charytatywne pomniejszy przychód przedsiębiorcy

Kategoria: CIT
Data: 16-01-2015 r.

Koniec roku i początek następnego to czas, w którym firmy podejmują działania charytatywne. Niektórzy przedsiębiorcy wspierają fundacje zajmujące się chorymi dziećmi, biorą m.in. udział w licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dobrze w takiej sytuacji wiedzieć jak rozliczyć takie wydatki.

W przypadku wielu różnego rodzaju akcji charytatywnych przedsiębiorcy licytują określone przedmioty, przy czym dochód z tego rodzaju licytacji przeznaczany jest przez organizatorów na cele dobroczynne. Uczestnicy, którzy wylicytowali te przedmioty (np. obrazy namalowane przez dzieci albo osoby niepełnosprawne), często mają wątpliwości, jak rozliczyć pod kątem podatkowym przekazane z tego tytułu kwoty pieniężne.

Według organów podatkowych licytacja to nie darowizna, o której mowa w art. 888 kc, lecz forma publicznej sprzedaży osobie oferującej najwyższą cenę. Dlatego przekazanych w ten sposób kwot nie wolno odliczyć od dochodu jako darowizn na cele pożytku publicznego w rozumieniu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT (art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT).

Do takich wniosków prowadzi m.in. analiza wyjaśnień udzielonych przez naczelnika Urzędu Skarbowego w Żorach w piśmie z 23 marca 2004 r. (PBI/2/415/2/04) oraz przez dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku w piśmie z 12 czerwca 2004 r. (BI/005/0529/04).

Obydwa wskazane pisma dotyczyły sposobu rozliczenia wydatków poniesionych w związku z nabyciem w drodze licytacji serduszek Fundacji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Dyrektor gdańskiej izby skarbowej zwrócił ponadto uwagę na fakt, że tego rodzaju wydatków, jako nieponiesionych w celu uzyskania przychodów, nie wolno zaliczyć do kosztów podatkowych.

Mariusz Olech, ekspert podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36383 )
Array ( [docId] => 36383 )