Problem: Polska spółka nabywa usługi doradcze od osoby prawnej z siedzibą na Malcie. Czy wypłacane wynagrodzenie podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu podatkiem u źródła?
Opodatkowanie usług doradczych podatkiem u źródła
Dość często polskie firmy nabywają różnego rodzaju usługi – w tym usługi doradcze – od podmiotów mających siedzibę w innym państwie członkowskim UE. Wówczas powstaje problem opodatkowania takich usług. Pod uwagę należy brać również zawarte między państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rozwiązanie: Ustawodawca przewidział, w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, zryczałtowane opodatkowanie (podatkiem u źródła) przychodów uzyskiwanych na terytorium Polski przez nierezydentów (podatników niemających na terytorium Polski siedziby lub zarządu) z tytułu świadczeń m.in. doradczych. Podatek ustalono w tym przypadku w wysokości 20% przychodu uzyskiwanego przez zagranicznego świadczeniodawcę.
Usługa poza Polską
Problem: Jeżeli jednak usługa doradcza została w całości wykonana na terytorium Malty, to wystąpi także opodatkowanie?
Rozwiązanie: Tak. Organy podatkowe prezentują stanowisko, że za uzyskany na terytorium Polski uznaje się taki przychód, źródłem którego są polskie podmioty – dokonujące wypłaty należności na rzecz zagranicznych osób prawnych. Decyduje zatem to, iż wynagrodzenie wypłacane jest z Polski i przez polski podmiot.
Polska spółka jako płatnik
Problem: Czy to oznacza, że polska spółka nie uniknie funkcji płatnika zobowiązanego do potrącenia podatku od wypłacanej kwoty należności?
Rozwiązanie: Uniknie, jeżeli odwoła się do polsko-maltańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy bowiem mieć na uwadze, iż zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o CIT przewidziane wyżej zasady opodatkowania podatkiem u źródła stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.
Zobacz także:
