Podróż służbowa z osobą towarzyszącą. Jakie wydatki zaliczysz do kosztów?

Kategoria: CIT
Data: 15-09-2017 r.

Przedsiębiorca, który wybiera się w podróż służbową z osobą towarzyszącą, która nie jest pracownikiem jego firmy, ani nie jest w żaden inny sposób związana, może w koszty zaliczyć wydatki tylko na swój bilet lotniczy.

Problem: Podatnik prowadzący spółkę z o.o. będzie prezentować swoje meble na wystawie w USA. Czy kosztem firmy będzie faktura za przelot prezesa wraz z osobą towarzyszącą, która nie jest pracownikiem firmy i poleci na otwarcie targów?

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: W przypadku prezesa mamy do czynienia z podróżą służbową. W takiej sytuacji nie ma przeszkód, aby zaliczyć wydatek na przelot do kosztów. Natomiast osoba towarzysząca nie jest związana w żaden sposób z firmą, zatem nie ma podstaw do zaliczenia wydatków poniesionych na jej podróż do kosztów.

Kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów; przy czym przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek, poza wyraźnie wskazanymi w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Przy założeniu, że podróż służbowa członka zarządu została odbyta w celu uzyskania przychodu przez spółkę, to spełnione jest kryterium określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT zaliczenia wydatków z nią związanych do kosztów podatkowych. Były to bowiem wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu, a w takim przypadku nie są przewidziane wyłączenia z kosztów.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że podróż została odbyta w celu uzyskania przychodu przez spółkę. Zatem wydatki zostały poniesione w celu uzyskania przychodu, a w takim przypadku nie są przewidziane wyłączenia z kosztów.

Natomiast nie ma takiej możliwości w przypadku wydatków poniesionych na osoby trzecie, które w żaden sposób nie przyczynią się do uzyskania lub zabezpieczenia przychodu przez firmę.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli wybierasz się w podróż służbową z osobą towarzyszącą, która nie jest pracownikiem Twojej firmy ani nie jest w żaden inny sposób związana, możesz w koszty zaliczyć wydatki tylko na swój bilet lotniczy.
  • Osoba towarzysząca nie przyczynia się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zatem wydatków na jej bilet nie wliczysz do kosztów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

  • Kancelaria MERITUM

    ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

    Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

    ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

    ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

    Wyświetl wizytówkę
  • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

    ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

    Wyświetl wizytówkę
  • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

    Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

    ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

    ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

    ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

    ul. Słupecka 9/1, Gdynia

    Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 40648 )
Array ( [docId] => 40648 )

Array ( [docId] => 40648 )