Pół roku więcej dla firm na przygotowywanie dokumentacji cen transferowych

Kategoria: CIT
Data: 26-02-2018 r.

Ministerstwo Finansów przygotowuje rozporządzenie, dające podatnikom więcej czasu na przygotowanie dokumentacji podatkowej i na składanie CIT-TP i PIT-TP. Przedłuża to czas wykonania tych obowiązków z 31 marca na koniec września.

Resort finansów przygotowuje rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów do sporządzenia dokumentacji podatkowej,  złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej oraz dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania. Na razie projekt jest na etapie uzgodnień wewnętrznych.

Realne zmiany

 

Rozporządzenie wydłuży termin do sporządzenia dokumentacji podatkowej, złożenia urzędom skarbowym oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej oraz dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania przez podatników zobowiązanych do spełnienia tych obowiązków zgodnie z ustawą o PIT i ustawą o CIT.

Termin zostanie wydłużony do ostatniego dnia dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Obecnie jest to termin do złożenia zeznania podatkowego, a więc 31 marca.

Zmiana terminów

Przedłużenie terminu obejmie obowiązki powstałe:

- w 2018 roku, czyli w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za 2017 rok,

- w 2019, czyli w odniesieniu do dokumentacji podatkowej, oświadczenia i uproszczonego sprawozdawania za 2018 rok.

Zmiany

Ministerstwo finansów tłumaczy, że kierując się zasadą uproszczenia systemu podatkowego oraz mając na względzie ważny interes podatników, wydłuży o pół roku termin związany ze spełnieniem obowiązków w zakresie cen transferowych.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o PIT i CIT nałożyła na podatników dużo obowiązków dokumentacyjnych w zakresie cen transferowych (tj. dokumentacja lokalna, dokumentacja grupowa, oświadczenie, sprawozdanie). Ze wszystkich tych obowiązków trzeba się wywiązać w terminie złożenia zeznania podatkowego.

Podatnicy alarmują, że mają duży kłopot, aby wszystko przygotować  w terminie, po pierwsze dlatego, że nowe wymogi zostały wprowadzone po raz pierwszy, a po drugie, że podatnicy mają krótki czas na dostosowaniu się do nowych obowiązków dokumentacyjnych. Nowe rozporządzenie ma to ułatwić.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40868 )
Array ( [docId] => 40868 )