Rozliczenie kosztów programów motywacyjnych

Kategoria: CIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 15-10-2012 r.

Pracodawcy aby zmotywować pracowników do wydajniejszej pracy organizują różnego rodzaje programy motywacyjne. Jednak obsługa tych programów wymaga niejednokrotnie poniesienia kosztów. Powstaje wówczas pytanie czy wydatki ponoszone przez spółkę w związku z obsługą programu motywacyjnego dla pracowników stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów?

Zgodnie z ogólną regułą kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, przy czym podczas ustalania kosztów uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Koszt ponoszony przez podatnika w związku z uczestnictwem jej pracowników w programie motywacyjnym nie jest związany z konkretnym źródłem przychodu, lecz z działalnością firmy w ogólności. Jak wiadomo dobrze zmotywowani pracownicy lepiej pracują a tym samym przyczyniają się do zwiększenia przychodów firmy.

Dlatego też należy uznać, iż wskazane wydatki ponoszone przez podatnika w związku z obsługą programu motywacyjnego dla pracownika będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

 

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, w piśmie nr IPPB5/423-464/10-4/JC, z 18 października 2010 r., w którym czytamy:

"(...) W odniesieniu do Spółki (Wnioskodawcy) oceny tej nie może zmienić okoliczność, że program motywacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem podmiotów należących do holdingu oraz wskazanie na rozwój całego holdingu w skali globalnej. Chodzi tu bowiem o odrębne podmioty prawne, odrębnych podatników, zaś stopień ich powiązania lub współzależności ekonomicznej – nie może być wyznacznikiem i decydującym motywem uznania danych wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Reasumując, wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z obsługą programu motywacyjnego będą stanowiły dla niej koszty uzyskania przychodów, gdy beneficjentem programu zostanie menadżer, pracownik bądź kooperant wnioskodawcy. Natomiast w sytuacji, gdy beneficjentem programu motywacyjnego nie zostanie pracownik, menadżer bądź kooperant wnioskodawcy, przedmiotowych kosztów spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (...).


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30667 )
Array ( [docId] => 30667 )