Świąteczny wystrój firmy a koszty podatkowe

Kategoria: CIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 22-02-2013 r.

Nie od dziś wiadomo, iż odpowiedni wystrój firmy może przyczynić się do wzrostu przychodów, jednocześnie wydatki na reprezentację nie stanowią kosztu. Wobec powyższego powstaje pytanie czy takie wydatki mogą stanowić koszt?

Nieodzownym elementem wystroju sklepów i innych pomieszczeń wykorzystywanych przez podatników w działalności gospodarczej, są także różnego rodzaju ozdoby świąteczne. Radosna atmosfera świąt, jaka udziela się konsumentom, powoduje, że wydają oni pieniądze częściej i chętniej.

W budowaniu takiej wspomagającej sprzedaż atmosfery, a tym samym w zwiększaniu przychodów przedsiębiorców wykorzystujących tę prawidłowość, zasadniczą rolę odgrywają właśnie nawiązujące do motywów świąt gadżety - jajka wielkanocne, zajączki, bombki, choinki, itp.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż wydatki na świąteczny wystrój spełniają omówione warunki, a więc mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższe stanowisko uzyskało również akceptację organów podatkowych, jako przykład można przytoczyć pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB3/423-235/07-2/MC, z 13 lutego 2008 r., gdzie czytamy:

„(…)Wydatki na zakup kwiatów ciętych, dekoracji świątecznych i okolicznościowych mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, mając na uwadze fakt, że wystrój świąteczny jest w obecnych warunkach rynkowych wymogiem stawianym przez klientów. W świetle powyższego uznać należy, iż wydatki te nie wyczerpują wskazanej definicji reprezentacji. Podsumowując, wydatki na zakup kwiatów ciętych do wystroju pomieszczeń Spółki i dekoracji w postaci choinek, lampek, stroików, bombek, pisanek, a także zakup usług dekoratorskich w celu udekorowania budynku i pomieszczeń Spółki z okazji świąt, w opisanym stanie faktycznym i prawnym, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przyczyniają się one pośrednio do wzrostu przychodów Spółki, zatem na podstawie art. 15 ust. 4d ww. ustawy, potrącalne w dacie ich poniesienia. (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30702 )
Array ( [docId] => 30702 )