Sprawdź, czy koszty spotkań z kontrahentami to reprezentacja

Kategoria: CIT
Data: 15-07-2016 r.

Wydatków na spotkania szkoleniowo-integracyjne dla kontrahentów nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na handlu hurtowym i detalicznym firan, tkanin oraz konfekcji. Działalność handlowa jest prowadzona poprzez sieć placówek handlowych w całym kraju.

 

Spór dotyczył możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na usługi gastronomiczne, cateringowe i inne, ponoszone podczas spotkań szkoleniowo-integracyjnych organizowanych przez spółkę z jej kontrahentami.

Organy podatkowe uznały, że poniesione wydatki stanowią koszty reprezentacji, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, który przyznał rację organom podatkowym.

Zdaniem sądu, aby stwierdzić, czy dana działalność stanowi reprezentację, konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy. To na podatniku spoczywa ciężar wykazania, że określone wydatki poniesione zostały w celu uzyskania przychodu oraz że nie były one ukierunkowane na kształtowanie wizerunku firmy, lecz stanowiły element innego rodzaju aktywności gospodarczej.

Wydatki na alkohol nie wykazują cechy celowości i niezbędności. Nie są one bowiem ani niezbędne do przeprowadzenia szkolenia, ani nie służą celowi szkolenia, a w konsekwencji nie służą osiągnięciu przychodu lub zachowaniu (zabezpieczeniu) jego źródła. Stanowisko to podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny, do którego sprawa trafiła.

Skutki dla podatników

Wydatki poniesione przez podatnika na zakup znacznej ilości alkoholu, imprezy artystyczne, wycieczki itp., poniesione na rzecz kontrahentów spółki, służyły dobremu zaprezentowaniu się podatnika i miały charakter reprezentacyjny, a zatem nie stanowiły one kosztów uzyskania przychodów.

Wyrok NSA z 10 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 70/14

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39290 )
Array ( [docId] => 39290 )

Array ( [docId] => 39290 )