Wydatki na rzecz udziałowców

Kategoria: CIT
Data: 28-07-2013 r.

Niemalże każda duża firma ponosi koszty funkcjonowania zarządu i rady nadzorczej. W sytuacji, gdy wspólnicy nie tylko pomnażają firmowe fundusze, lecz także robą coś więcej, wtedy spółka ponosi także koszty różnych przedsięwzięć. Firmy nie każdy tego typu wydatek mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Nie wlicza się w koszty wydatków poniesionych przez spółkę na rzecz udziałowców niebędących pracownikami spółki w rozumieniu prawa pracy, jeśli wydatki te nie mają charakteru świadczenia wzajemnego, czyli są jednostronne (art. 16 ust. 1 pkt 38 updop). A zatem nie zalicza się do kosztów podatkowych tylko wydatku poniesionego na rzecz udziałowca, który nie jest związany ze spółką umową o pracę i jednocześnie wydatek ten ma charakter świadczenia jednostronnego. Oceny, czy wspólnik jest pracownikiem dokonuje się na podstawie przepisów Kodeksu pracy.

Jednostronne świadczenie

Co stanowi świadczenie jednostronne? Pojęcie to nie zostało wyjaśnione ani w przepisach prawa podatkowego, ani prawa cywilnego. Pojęciem tym nie posługuje się również prawo cywilne. Wobec tego, korzystając z wykładni językowej, należy przyjąć, że jednostronne świadczenie spółki na rzecz jej udziałowca to takie świadczenie, któremu nie odpowiada świadczenie wzajemne udziałowca na rzecz spółki. Świadczeniem jednostronnym jest zatem świadczenie, w którym tylko jedna strona jest uprawniona.

Zwrot wydatków wspólnikowi

Zauważmy, że gdy wspólnik poniesie określony wydatek w celu osiągnięcia przychodu przez spółkę, a następnie spółka zwróci mu poniesione koszty, wówczas nie mamy do czynienia z wydatkami na rzecz wspólnika ponoszonymi jednostronnie przez spółkę. Takie wydatki spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych, jeśli spełniają ogólne kryteria: mają związek z przychodem i zostały prawidłowo udokumentowane.

Umowy spółki ze wspólnikiem

Jeśli spółka płaci wspólnikom za wykonanie przez nich świadczenia na jej rzecz, wówczas w koszty można wliczyć wydatki wynikające z dwustronnie zobowiązujących umów cywilnoprawnych zawieranych pomiędzy spółką i jej udziałowcami. Spółka może zlecać wspólnikom wykonanie różnych czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia.

A zatem w sytuacji gdy na postawie umowy cywilnoprawnej osoba fizyczna, która jest wspólnikiem spółki, świadczy na jej rzecz określone usługi bądź dostarcza określonych towarów, powinna być traktowana jak inni kontrahenci spółki. Jednocześnie wydatki poniesione z tytułu takiej umowy zawartej ze wspólnikiem mogą być na ogólnych zasadach zaliczone do kosztów, jeśli są związane z przychodem spółki i zostały prawidłowo udokumentowane.



Iwona Czauderna
, prawnik doradca podatkowy




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30733 )
Array ( [docId] => 30733 )