Zakaz zaliczania wydatków z ZFŚS do kosztów uzyskania przychodu

Kategoria: CIT
Data: 20-03-2015 r.

Obchodzenie świąt Wielkanocnych w firmie wywołuje u pracodawcy skutki w podatku dochodowym nie tylko jako płatnika, ale również jako podatnika. Przede wszystkim taki podmiot powinien pamiętać o tym, że jeśli źródłem finansowania wspomnianych wcześniej świadczeń dla pracowników były środki ZFŚS, to poniesionych na ten cel wydatków nie wolno mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodu wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o CIT). Kosztami, o których mowa są już bowiem odpisy na fundusz socjalny.

 

Natomiast wydatki, które zostały sfinansowane ze środków obrotowych zasadniczo nie mają charakteru socjalnego. Dlatego, jeśli spełniają przesłanki odnośnie do ich związku z przychodami podatnika, określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), pracodawcy wolno je zaliczyć do kosztów podatkowych.

Jeśli zatem pracodawca kupił dla pracowników paczki czy bony świąteczne ze środków obrotowych, to wolno mu je potrącić w kosztach uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT i w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Są to bowiem koszty pracownicze, mające pośredni związek z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i osiąganiem przez niego przychodów. W takim przypadku istotne jest jednak to, aby każdy z pracowników otrzymał paczkę lub bon o jednakowej wartości. W przeciwnym bowiem wypadku (tj. w razie zróżnicowania wartości tych świadczeń) organy podatkowe mogą uznać, że chodzi o wydatki socjalne, których nie wolno potrącać we wspomnianych kosztach. Oczywiście wyłączenie z kosztów będzie dotyczyć również paczek, bonów towarowych czy kart przedpłaconych, które z założenia zostały nabyte za środki zgromadzone na rachunku ZFŚS.

Przykład:

Bony towarowe dla pracowników
Z okazji świąt Wielkanocnych Spółka wydała swoim pracownikom bony towarowe, każdy o wartości 120 zł. Pracodawca sfinansował je ze swoich środków obrotowych. Dlatego nie było przeszkód, aby wydatki poniesione na ten cel jednostka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Wartość świadczenia w całości stanowi przychód pracownika, który je otrzymał.

Mariusz Olech, specjalista ds. podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36753 )
Array ( [docId] => 36753 )