Handlowcy nie płacą podatku od zwrotu kosztów za hotel

Kategoria: PIT
Data: 28-04-2016 r.

Zwrot poniesionych przez pracowników kosztów noclegów związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych nie jest przychodem ze stosunku pracy. Nie należy w związku z tym pobierać i odprowadzać z tego tytułu zaliczki na PIT.

Minister finansów uznał, że skoro prawidłowe i efektywne wykonywanie obowiązków pracowniczych wymaga od pracownika nocowania w hotelu, aby w określonym czasie wynikającym z kontaktów handlowych pracodawcy i kontrahenta dotrzeć do kontrahenta, to zapewnienie tej możliwości przez pracodawcę nie jest korzyścią pracownika, ale wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy.

 

Chodziło o przedsiębiorstwo, które zatrudnia na podstawie umów o pracę przedstawicieli handlowych. Pracodawca zamierza rozszerzenie wskazanego w umowach o pracę miejsca zatrudnienia na obszar kilku województw. Takie wyjazdy będą stałym elementem wykonywania pracy wynikającym z charakteru i treści zawartej umowy o pracę, dlatego też pracodawca nie będzie ich traktować jako podróży służbowych. Nie będą też wypłacane diety czy inne należności. W trakcie wykonywania pracy przedstawiciele handlowi będą ponosić wydatki na noclegi, a firma będzie je zwracać.

Zmiana interpretacji na korzyść podatnika

Pytanie dotyczyło tego, czy należy traktować zwrot wydatków noclegowych poniesionych przez pracowników jako przychód ze stosunku pracy oraz pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczkę na PIT. Przedsiębiorca twierdził, że nie. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko za niewłaściwe. Jednak minister finansów zmienił wydaną interpretację, przyznając tym samym rację podatnikowi.

Nie ma przychodu dla pracownika

Wynikające z konieczności wykonywania czynności służbowych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów noclegów nie będzie generować po stronie pracowników (przedstawicieli handlowych) przychodu ze stosunku pracy.

Takie wydatki mają charakter służbowy. Ponoszone są bowiem wyłącznie w interesie pracodawcy, a co za tym idzie − pracownicy nie otrzymują od wnioskodawcy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego.

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 11 stycznia 2016 r., nr DD3.8222.2.412.2015.CRS.

Sylwia Maliszewska, ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39024 )
Array ( [docId] => 39024 )