Polska ratyfikuje umowę podatkową z Indiami

Kategoria: PIT
Data: 24-07-2013 r.

Do Sejmu trafił protokół zmieniający umowę podatkową z Indiami. Nowa umowa wprowadza zasadę unikania podwójnego opodatkowania przez proporcjonalne odliczenie, likwidując równocześnie możliwość stosowania tax sparingu.

Podpisany 29 stycznia 2013 r. protokół do umowy z Indiami uwzględnia zmiany w stosunkach ekonomicznych pomiędzy państwami oraz polskiej polityki w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – w szczególności likwidacji klauzuli tax sparingu. Jako podstawowa metoda unikania podwójnego opodatkowania zostaje wprowadzona metoda odliczenia proporcjonalnego. Na jej podstawie dochód osiągnięty w Indiach podlega opodatkowaniu w Polsce, ale indyjski podatek potrącany jest z polskiego zobowiązania.

Unikanie podwójnego opodatkowania będzie możliwe na zasadzie metody odliczenia proporcjonalnego, w miejsce dotychczas stosowanej metody wyłączenia z progresją (art. 24 ust. 1 umowy). Zastosowanie tej metody oznacza, że dochód osiągnięty w Indiach podlega opodatkowaniu w Polsce, ale indyjski podatek potrącany jest z polskiego zobowiązania. Odpowiada to metodzie, o której mowa w art. 27 ust. 9 ustawy o PIT. Istotną zmianą jest również zniesienie klauzuli umożliwiającej korzystanie z tax sparingu.

Umożliwiała ona rezydentom podatku zagranicznego, który „zaoszczędzili” na mocy działań gwarantujących zachęty podatkowe w państwie źródła lub gwarantują, że podatek ten jest brany pod uwagę przy stosowaniu pewnych warunków, które mogą być związane z metodą wyłącze­nia.

Nowa umowa podatkowa z Indiami przewiduje, że pensje, płace oraz inne podobne wynagrodzenia uzyskane przez polskich pracowników w związku z wykonywaniem pracy najemnej będą opodatkowane podobnie, jak dotychczas tylko w Polsce (art. 16 umowy). Jeżeli jednak praca będzie świadczona w Indiach, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być tam opodatkowane. Doprecyzowano jednak, że obliczenia 183-dniowego okresu pobytu w Indiach należy dokonywać w każdym 12-miesięcznym okresie kończącym się w danym roku podatkowym.

Źródło: rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Warszawie dnia 21 czerwca 1989 r., podpisanego w Warszawie dnia 29 stycznia 2013 r.

Etap legislacyjny: 5 lipca 2013 r.projekt wpłynął do Sejmu (druk nr 1569), 16 lipca skierowano do I czytania w komisjach.

Krzysztof Klimek


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31042 )
Array ( [docId] => 31042 )

Array ( [docId] => 31042 )