Poznaj skutki podatkowe sfinansowania pracownikowi kosztów pobytu w Polsce

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 21-04-2017 r.

Załóżmy, że firma, którą rozlicza chce zatrudnić obcokrajowca. Szef zdecydował, że sfinansuje pracownikowi wydatki związane z legalizacją  pracy. Sprawdź, czy nie musisz pobrać zaliczki na PIT.  

Sfinansowanie przez spółkę wydatków związanych z legalizacją pracy oraz innych obowiązków imigracyjnych i rejestrowych stanowi dla pracowników nieodpłatne świadczenie i powoduje powstanie przychodu ze stosunku – takie wnioski płyną z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

Jakie wątpliwości miał podatnik?

Chodziło o spółkę, która prowadzi działalność w specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę zarówno cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce z centrali firmy (Korea), jak i cudzoziemców „pozyskanych” z lokalnego (polskiego) rynku pracy. Eksperci z Korei oddelegowani z centrali przebywają w Polsce wraz z rodzinami przez okres od 1 roku do 5 lat.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy pokrywanie przez spółkę kosztów procedur legalizacji pracy pracowników oraz kosztów  – legalizacji pobytu członków rodzin tych pracowników, stanowi nieodpłatne świadczenie i powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy. Spółka twierdziła, że nie.

Co na to organ podatkowy?

Izba skarbowa była innego zdania. Organ podatkowy odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). Trybunał uznał w nim, że  za przychód pracownika z tytułu „innych nieodpłatnych świadczeń”, o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, mogą być uznane takie świadczenia, które:

  • zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
  • zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Przyjęcie dodatkowego świadczenia oferowanego przez pracodawcę leży w interesie pracownika, gdyż jest równoznaczne z uniknięciem przez niego wydatku, jaki musiałby ponieść, gdyby pracodawca go nie sfinansował.

Sprawdź, co to w praktyce oznacza?

  • Przyznanie pracownikom nieodpłatnych świadczeń w postaci pokrycia przez spółkę kosztów związanych z legalizacją pracy oraz pobytu pracowników i członków ich rodzin, a także dopełnieniem innych obowiązków imigracyjnych i rejestrowych będzie stanowić dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na podstawie art. 12 ustawy o PIT. 
  • W konsekwencji spółka, jako płatnik, jest zobowiązana obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 grudnia 2016 r., nr 3063-ILPB1-3.4511.162.2016.1.WS

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40281 )
Array ( [docId] => 40281 )

Array ( [docId] => 40281 )