Brak uprawnienia do korekty deklaracji podatkowej zgodny z konstytucją

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-07-2013 r.

Pozbawienie podatników VAT uprawnienia do dokonania korekty deklaracji podatkowej po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, a przed ewentualnym wszczęciem postępowania podatkowego jest zgodne z konstytucją – tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2013 r. (P 7/10).

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że podmioty uprawnione do złożenia korekty deklaracji po zakończeniu kontroli podatkowej w podatkach wykorzystujących technikę samoobliczenia nie stanowiły grupy relewantnej (istotnej). Artykuł 32 ust. 1 konstytucji. wymaga bowiem zachowania równości wobec prawa w obrębie grupy relewantnej. Dla podmiotów nienależących do tej grupy nie ma konstytucyjnego obowiązku traktowania ich w równy sposób.

 

Trybunał rozpoznał pytanie prawne Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące możliwości korygowania deklaracji podatkowych w okresie między postępowaniem kontrolnym a podatkowym. Zdaniem sądu kwestionowany przepis stawiał podatników VAT w sytuacji mniej korzystnej niż pozostałych, pozbawiając ich prawa do złożenia korekty deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli. Zdaniem NSA należało więc rozważyć, czy takie rozróżnienie podatników jest dostatecznie usprawiedliwione oraz jakie kryteria zróżnicowania miał na względzie ustawodawca.

Naczelny Sąd Administracyjny uważał bowiem, że fakt iż kontrolę podatników VAT przeprowadzał organ podatkowy, a nie organ kontroli skarbowej nie uzasadnia wskazanego zróżnicowania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31413 )
Array ( [docId] => 31413 )