Czasami VAT-26 wymaga aktualizacji

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 28-04-2015 r.

Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. W niektórych sytuacja trzeba ponownie złożyć VAT-26.  

Zgodnie z ogólną zasadą (przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o  VAT) od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

 

Z kolei przedsiębiorca, który chce odliczyć pełny VAT, może to zrobić gdy spełni łącznie następujące warunki. Chodzi o:

  • wykluczenie użytku prywatnego danego pojazdu,
  • prowadzi ewidencję przebiegu oraz
  • złoży informację o tym pojeździe naczelnikowi urzędu skarbowego.

Złożenie VAT-26 jest jednym z warunków uprawniających do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatników. Pojazdy te są identyfikowane w tej informacji przez określenie: marki, modelu, numeru rejestracyjnego, roku produkcji, daty nabycia pojazdu.

Natomiast gdy zmienia się sposób wykorzystania auta, podatnik ma obowiązek zaktualizować informację VAT-26. Trzeba to zrobić najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany. Należy tak postąpić także w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu.

W przeciwnym razie dane pojazdu wykazane pierwotnie w informacji VAT-26 nie będą zgodne z faktycznymi danymi charakterystycznymi dla danego auta. W przypadku takich rozbieżności nie będzie można samochodu prawidłowo zidentyfikować w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu zgłoszonego wcześniej na druku VAT-26, podatnik powinien ponownie złożyć formularz VAT-26. Trzeba wówczas zaznaczyć w części A „Miejsce i cel składania informacji” zarówno poz. 6 „złożenie informacji” oraz poz. 7 „aktualizacja informacji”.

W części C „Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” przedsiębiorca wpisuje wcześniej zgłoszony numer rejestracyjny samochodu (w kolumnie „h” wpisując datę dokonania zmiany), natomiast w kolejnej pozycji umieszcza nowy wpis ze zmienionym numerem rejestracyjnym.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37034 )
Array ( [docId] => 37034 )