Dostawa z udziałem dwóch firm z UE nie będzie transakcją trójstronną

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 22-04-2016 r.

Dostawa łańcuchowa może stanowić wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, gdy jej stronami będą podatnicy z trzech różnych państw członkowskich, a przedmiot dostawy jest transportowany między dwoma krajami UE.

Problem: Firma złożyła zamówienie i zakupiła towar w niemieckim sklepie internetowym, który jest prowadzony przez nierezydenta zarejestrowanego w Polsce do celów VAT. Na otrzymanej fakturze naliczony został polski VAT oraz podany polski NIP. Towar przyjechał z Niemiec do Polski, ale wysłała go firma niemiecka matka sklepu internetowego, od której sklep zakupił towar. Jest wystawiana faktura magazyn Niemcy-sklep internetowy Niemcy. Faktura ze sklepu internetowego dla klienta polskiego – miejsce dostawy gdzie towary są dostarczane/Polska – z Polski do Polski podlegające opodatkowaniu według lokalnej stawki VAT. Czy traktować tę transakcję jak zakup krajowy i czy można VAT wykazany na fakturze odliczyć?

Rozwiązanie: Jak stanowią art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Są to tzw. dostawy łańcuchowe.

Dostawy łańcuchowe mogą stanowić tzw. wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne, które to transakcje mogą być rozliczane procedurą uproszczoną określoną przepisami art. 135-138 ustawy o VAT. Aby jednak dostawa łańcuchowa stanowiła wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną jej stronami muszą być podatnicy z trzech różnych państw członkowskich, a przedmiot dostawy musi być transportowany między dwoma państwami członkowskimi.

Procedura uproszczona to procedura rozliczania VAT w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, polegającą na tym, że ostatni w kolejności podatnik VAT rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika VAT.

Pierwszy z tych warunków nie jest w przedstawionej sytuacji spełniony, a zatem transakcja, o której mowa, nie stanowi wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (a tym samym nie może być ona rozliczona procedurą uproszczoną).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38895 )
Array ( [docId] => 38895 )