Limity zwolnień z kas fiskalnych niższe o połowę

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-11-2012 r.

W 2013 r. więcej firm będzie musiało zainstalować kasę fiskalną. Przekroczenie limitu obrotów w wysokości 20.000 rocznie, będzie skutkowało obowiązkiem ewidencjonowania na kasie. Kto straci a kto zyska na zmianach?

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej w obecnej formie, obowiązują jedynie do końca 2012 r. Co do stosowania zwolnień w późniejszym czasie, Minister Finansów wyda nowe rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Miesięczny obrót powyżej 1.667 zł oznacza konieczność zakupu kasy

W 2013 r. ustawodawca obniży zwolnienie podmiotowe przysługujące ze względu na wysokość obrotów o połowę: z 40.000 do 20.000 zł. Zwolnienie dotyczy podatników kontynuujących działalność gospodarczą.

Nowe wyłączenie stosowania zwolnień przedmiotowych

Zacznie obowiązywać zmiana w katalogu czynności, do których nie stosuje się zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania. Wyłączenie stosowania zwolnień przedmiotowych będzie dotyczyło także dostaw gazu płynnego.

Korzystny moment utraty zwolnienia podmiotowego

Zwolnienie dla podatników rozpoczynających w danym roku dostawę towarów lub świadczenie usług będzie traciło moc dopiero po upływie dwóch miesięcy następujących po tym miesiącu, w którym podatnik przekroczył limit zwolnienia z kasy fiskalnej.

Źródło opracowania:

projekt z 12 września 2012 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31273 )
Array ( [docId] => 31273 )

Array ( [docId] => 31273 )