MF: Odwrócony VAT na pręty już w sierpniu

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-06-2013 r.

Przepisy o odwrotnym obciążeniu VAT wyrobów stalowych mają obowiązywać od 1 sierpnia 2013 r. Te zmiany w podatku VAT nie wymagają zgody Rady Europejskiej i można je zastosować bezpośrednio na podstawie dyrektywy UE.

Ministerstwo Finansów podjęło walkę z oszustwami podatkowymi, której jednym z objawów jest wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT w handlu wyrobami stalowymi.

Według ostatnich zapewnień Wiesławy Dróżdż, rzecznika resortu finansów, ma to nastąpić już 1 sierpnia 2013 r. Początkowo termin wejścia w życie tych przepisów zakładano od 2014 roku, gdyby nowelizacja w tym zakresie ustawy o VAT wymagała derogacji (odstępstwa od zasady obowiązującej w UE), czyli zgody Rady Europejskiej, która nastąpiłaby dopiero z końcem tego roku.

 
Resort finansów wystąpił z wnioskiem do Komisji Europejskiej, która uznała, że procedura tzw. odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe może być wprowadzona bezpośrednio z dyrektywy unijnej. Procedura ta przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
Możliwe to będzie przez uzupełnienie załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów, które są objęte odwrotnym obciążeniem. Jednocześnie ma być doprecyzowana istniejąca lista dotycząca odpadów i surowców wtórnych, czyli objęcie odwrotnym obciążeniem większego katalogu towarów.

Regulacje dotyczące odwrotnego obciążenia będą włączone do projektu nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, który wprowadza tzw. solidarną odpowiedzialność w obrocie „towarami wrażliwymi” (stal, paliwa, złoto) i ujednolica okresy rozliczeniowe przy dostawie niektórych takich towarów.

Bogdan Świąder


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31390 )
Array ( [docId] => 31390 )